Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Göz Tedavisi İçin 1.6$ Milyonluk Uygulama

Göz Tedavisi İçin 1.6$ Milyonluk Uygulama
Kubilay Han Uluerim

Akıllı telefon tabanlı retina okuma uygulaması D-Eye, Innogest, Invitalia Ventures, Giuseppe e Annamaria Cottino Foundation ve Si14’in desteğiyle 1.68$ milyon topladı. Göz sağlığı üzerine yenilikçi olan bu teknoloji Padua, İtalya’da göz hekimi Dr. Andrea Russo tarafından tasarlanmış ve geliştirilmiş.

D-Eye CEO’su Rick Sill’in dediğine göre bu fikir Russo’nun aklına bir muayene sırasında gelmiş. Telefonu çaldığında ekrana bakan Russo ”telefonumla gözün fotoğrafını çekip oftalmoskop gibi kullanabilir miyim?” diye düşünmüş. Daha sonra gidip bir 3D printer alan Russo, makineye bağladığı lens ile çektiği fotoğrafları kullanarak gözün bir modelini çıkarmış.

d-eye

Russo İtalya’da Si14 adlı bir yatırımcı firmayla anlaşarak, Mayıs 2015’de ürünü piyasaya sürmüştü. İtalya ve Kaliforniya’da ofisleri olan şirket, Iphone ve Samsung akıllı telefonlara takılan periferik bir cihaz sayesinde kullanıcılara göz taraması yapma olanağı veriyor. Yardımcı bir uygulamayla senkronize olan cihaz, LED ışık kullanarak gözün yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını çekiyor. 435$’a satılan cihaz, şimdiden kullanıcılarını bulmaya başladı. Cihaz özellikle hekimlere glokom, diyabetik retinopati, yaşa bağlı makula bozulması, kan damarı anormallikleri, muhtemel kanamalar, görüş bozuklukları, sinir iltihabı ve hipertansif retinopati gibi hastalıkların teşhisi için yardım ediyor. Cihaz aynı zamanda köpek, kedi, tavşan, at ve şahin gibi hayvanlarda da kullanılabiliyor.

Şirketin en büyük amacı ise, dünya çapındaki 300 milyondan fazla görme kaybı yaşayan hastaya bir gün görme yetisini geri kazandırmak.

Submit a Comment