Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Facebook Kullanıcıları Obama’nın Sağlık Programını Bastı

Facebook  Kullanıcıları Obama’nın Sağlık Programını Bastı
Alperen Sözen

Facebook içerisinde bir “beğenmeme” butonu olmaması, insanların hayal kırıklıklarını belirtmelerine engel olamıyor. Bunun en son örneği Başkan Obama’nın sağlık programı Obamacare’in başına geldi. Facebook sayfası Healthcare.gov sayfasına kullanıcılar baskın düzenledi.

Sayfanın 300,000 beğenisi var. Sayfa yönetimi son zamanlarda sosyal medya kullanıcılarını aydınlatmak için günlük iletiler yayınlamaya başladı. Carole King ve LeBron James gibi isimlerin güler yüzlü açıklamalarının altında, hükümetin onlara anlattığı gibi aktarılan bilgileri duymak istemeyen Amerika’lılar fikirlerini serbestçe yayınlamaya başladı. Sistemden kaynaklanan sorunların bunalttığı Amerikalı’lar sayfayı olumsuz yorumlarla doldurdu.

pic_giant_032014_SM_Facebook-Users-Bash

Jacie Walker isimli bir vatanadaşın LeBron James’in vatandaşları sisteme kayıt olmak için iknaya yönelik videosunun altına “ Yardım masasını defalarca aramayı ekonomik olarak karşılamam mümkün değil ve 200$ ve üzeri miktarı bir ay içinde ödemem mümkün değil. Kaldı ki genel olarak her şeyi kendim yaptığımda yılda 200$ dan az öderken bu sisteme güvenemiyorum. Bu sistemle ilgili hiçbir şey genç yetişkinler için karşılanabilir değil.” yorum yapması olayın yayılmasına neden oldu. Yorum yapılır yapılmaz 74 beğeni aldı ve beğeniler artmaya devam ediyor.

Genel olarak eleştiriler herkes için hazırlandığı iddia edilen programın, aslında çok da karşılanabilir olmamasıyla alakalı. Bekar annelerin, genç yetişkinlerin ve kariyerlerine yeni başlayanların ödeme planlarını pahalı bulması bu patlamanın yaşanmasına neden oldu.

Sosyal medya kanalları üzerinden yapılan tutundurma çalışmalarında itibar yönetimi konusunda çok titiz olunması gerekiyor. Sistemin açıklıkları olması, itibarın düşmesini hızlandırıyor. Tıpkı bu örnekte olduğu gibi çok açıkları olan bir sistemin tutundurmasının sosyal medyadan yapılması çok tehlikeli. Bu gibi durumlarda çok dikkat edilmesi ve eksiklerin giderilmesinden sonra kampanyaya başlanılması gerekiyor.

Submit a Comment