Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sosyal Medya ve Hasta Etkileşimi

Sosyal Medya ve Hasta Etkileşimi
Alperen Sözen

IMS Health Institute sosyal medya üzerinden hasta etkileşimi ile ilgili gerçekleştirdiği çalışmanın sonuçlarını yayınladı.

Bilgi toplamanın geçirdiği değişim  ve hastalarla etkileşimin aciliyeti, geniş sağlık içeriğini yaymada sosyal medyanın önemini artırdı. Sağlık sektörü için, sosyal medya üzerindeki aktivitelere hızlı ve kati surette cevap verebilmek oldukça önemli hale geldi.

Raporun üç temel bulgusundan söz etmek mümkün:

1. Sosyal medya üzerinden hastalarla etkileşime geçmek.

2. Sosyal medya ve sağlık alanı arasında büyüyen boşluk.

3. Sosyal medya ve sağlık alanı 2014 fırsatları ve beklentileri.

Bulgular şunları gösteriyor:

  • Sosyal medya terimi, sosyal ağ sitelerini, işbirlikçi hizmetleri, blogları, içerik sunucu siteleri ve sanal toplulukları ifade ediyor.
  • Sosyal medya pek çok açıdan geleneksel medyadan farklılaşıyor. Ulaşım, frekans (sıklık), kullanılabilirlik, gerçek zamanlılık, kalıcılık ve kalite bunlardan sadece birkaçı.
  • İçeriklere katkıda bulunanlar için, sosyal medya katılımının faydaları basit sosyal paylaşımların ötesine geçerek, itibar kurma ve kariyer fırsatları getirerek parasal gelir harcama olanağı sunar hale geldi.
  • IMS Health Sosyal Medya Etkileşim İndeks’ine göre, firmalar kendi aralarında rekabet koşullarını belirleyebilir. Bunun yanında sosyal medya etkinliklerinin ölçümleri, çapraz rekabet analizlerinde de kullanılabilir.indeks

Rapora göre yeni teknolojiler, sağlık sektörünün küresel alanda operasyon şekillerini dönüştürüyor. Yeni sistemin başarıya uğrayabilmesi ve bütün potansiyelinin gerçekten anlaşılabilmesi için tüm paydaşların bir araya gelip sosyal medyanın nasıl yapılandırılması gerektiği konusunda fikir birliğine varmaları gerekiyor.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

 

Submit a Comment