Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Facebook Kurucusu Zuckerberg, Hastalıklara Çare Bulunması İçin 3 Milyar Dolar Bağışlıyor

Facebook Kurucusu Zuckerberg, Hastalıklara Çare Bulunması İçin 3 Milyar Dolar Bağışlıyor
Kubilay Han Uluerim

Facebook’un CEO’su Mark Zuckerberg ve eşi Priscilla Chan, Çarşamba günü yaptıkları açıklamada önümüzdeki 10 yıl boyunca 3 milyar dolar para bağışlayarak hastalıklarla ilgili araştırmaları hızlandıracaklarını duyurdular.

Dr. Chan’in söylediklerine göre bu proje Chan Zuckerberg Initiative LLC’nin yaptığı ilk yatırım olacak. San Francisco’da 600 milyon dolar yatırımla kurulacak araştırma laboratuvarında University of California San Francisco, Stanford University ve University of California Berkeley’den birçok mühendis ve bilim adamı çalışacak.

“Aygıt üretimi üzerine odaklanmamız bu yüzyıl içerisinde tüm hastalıkları önleme, mücadele ve tedavi etmek için bize bir yol haritası gösteriyor. Zira bu hastalık kategorilerini farklı açılardan görmemizi sağlayacak aygıtlar geliştirebilirsek dünya çapındaki bilim adamlarını daha hızlı ilerleme kaydetmeleri için destekleyebiliriz.”

– Mark Zuckerberg

Dr. Chan ve Mark Zuckerberg bu 3 milyar dolarlık yatırımı San Francisco’da yapılan bir konferansta duyurdu. Bu konferansta Facebook COO’su Sheryl Sandberg, Alphabet Inc.’in Google biriminden Sundar Pichai ve Microsoft’un kurucusu Bill Gates gibi oldukça önemli isimler bulunuyordu. Zuckerberg’in yıllarca “örnek aldığım kişi” olarak belirtttiği Gates de konuşma yapanlar arasındaydı.

Zuckerberg’in açıklamalarına göre projenin geliştirebileceği potansiyel birçok aygıt var. Örneğin yapay zekâ kullanarak kanser genomlarına ait büyük veri tabanlarının analiz edilmesi veya bulaşıcı hastalıkları teşhis edebilen bir çip. Vücuttaki farklı hücrelerin tiplerini ve durumlarını gösteren, bu sayede ilaç tasarımına yön verebilecek “hücre atlası” da Zuckerberg’in vurguladığı fikirlerden biriydi.

Çiftin oluşturacağı Chan Zuckerbeg Science kuruluşunun başına Rockefeller University’den Cornelia Bargmann’ın geleceği belirtiliyor. Zuckerberg ve Chan’in konferans boyunca tekrarladığı en önemli şey ise pek çok uzman bilim adamıyla konuştukları ve bu yüzyıl bitmeden tüm hastalıklara çare bulunabileceği konusunda ortak karara varmaları.

 

Kaynak:

Submit a Comment