Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

DNA İçin Geliştirilen İlk App Store Hizmete Sunuldu

DNA İçin Geliştirilen İlk App Store Hizmete Sunuldu
Kubilay Han Uluerim

Sequencing.com yıllar süren araştırma ve geliştirmenin ardından sonunda dünya çapında resmi olarak hizmet vermeye başladı.

Bilindiği üzere Sequencing.com’un platformu insanların güvenli bir şekilde genetik verilerini analiz edip depolamalarına ve veri paylaşımı yapmalarına olanak sağlıyor. Bu sistem, herhangi bir genetik testten elde edilen verileri kolaylıkla analiz edebildiği için “dünyanın ilk agnostik platformu” olarak adlandırılıyor. Araştırmacılar, biyoinformatikçiler ve sağlık hizmeti verenlerin genetik verilere ve daha zengin içeriğe ulaşmaları için platformun sunduğu bir de App Market (uygulama pazarı) bulunuyor.

Sequencing.com’un sanal pazarında bulunan bu uygulamalar, insanlara genetik verilerinin önemini ortaya çıkarmaları için yardım ediyor. Şimdilik kullanıma hazır 25 uygulama varken bir yandan da yeni uygulamaların geliştirilmesi devam ediyor. Kişileri genetikleri hakkında bilgilendiren bu uygulamalar arasında en önemli olanlar şunlar:

  • Wellness & Longevity app: Yaşam tarzı tavsiyeleri vererek sağlığın en iyi seviyeye çıkarılmasını sağlıyor.
  • Healthcare Pro app: Doktorlara kullanımı kolay ve üzerinde çalışılabilir genetik raporlar veriyor.
  • EvE app: Araştırmacı ve biyoinformatikçilerin hizalama, açıklama ve uyarlama dahil olmak üzere çeşitli temel, ikincil ve üçüncül analizler yapmalarına yardım ediyor.

 

Türünün ilk örneği olan bu hizmeti veren Sequencing.com, genetik verileri anlamlı bilgilere çevirerek genetik analiz hizmetinde önde gitmeyi hakediyor.

Kaynak:

Submit a Comment