Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Facebook Medikal Kayıtlarınıza Erişmek İstiyor – Bu İsteğini Yakın Zamanda Gerçekleştiremeyecek

Facebook Medikal Kayıtlarınıza Erişmek İstiyor – Bu İsteğini Yakın Zamanda Gerçekleştiremeyecek
Özge Uçar

Hastanelerden elde ettiği kişisel tıbbi verilerle, kullanıcılarının profil bilgilerini birleştirip kişilere ait “medikal profillemeler” yapmak isteyen Facebook, Cambridge Analytica skandalının ardından projeyi askıya aldı.

Facebook geçtiğimiz günlerde yaşadığı Cambridge Analytica skandalının ardından genel internet kullanıcısı nezdinde önemli bir itibar kaybı yaşadı. Skandalın patlak vermesinin ardından güveni sarsılan kamuoyu, Facebook’un hakkımızda hangi bilgilere sahip olduğu ve bu bilgileri ne amaçla kullandığını tabiri caizse didik didik etmeye başladı. Yapılan araştırmalar ünlü sosyal medya platformunun Mart 2018’de başlatılan bir projede, kullanıcıların sağlık kayıtlarını toplamayı planladığını ortaya çıkardı.

Facebook Topladığı Sağlık Kayıtlarıyla Ne Yapmak İstiyor?

Bacağınız kırıldı ve bir operasyon geçirdiniz. Operasyonun ardından bir süre yürüyemeyeceksiniz. Günlük ihtiyaçlarınızı karşılamak için yardıma ihtiyacınız var. Ne var ki; aileniz ve arkadaşlarınızdan hiç kimse uzun ev istirahatiniz dönemince yanınızda kalıp size destek olacak imkana sahip değil. Çevrenizden gelen geçmiş olsun mesajlarını cevaplamak için Facebook’a girdiniz ve arkadaş önerilerinizde uzun yıllar hasta bakıcılığı yapmış tecrübeli bir hemşire gördünüz. Facebook, hayata geçirmek istediği proje ile tıpkı bu örnekte olduğu gibi kullanıcılarının sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırmak istiyor olabilir.

Ne Kadar Güvenli?

Facebook, hastanelerden topladığı medikal kayıtları sisteme şifreli bir yöntem kullanarak kaydediyor. Hash Fonksiyonu adı verilen yöntemde, her kullanıcı için rakam ve sayılardan oluşan karmaşık bir kod bulunuyor (Ayşe Yılmaz, hu78lY A34olu7k9). Hash fonksiyonları, verileri korumada önemli bir yöntem olsa da bazı tersine mühendislik yöntemleriyle sistemdeki bilgilerin ele geçirilmesi mümkün. Facebook, “politik” Cambridge Analytica skandalının ardından bir “sağlık” skandalını kaldıracak güce sahip olmadığı için kamuoyu baskısı üzerine projeyi askıya alma kararı aldı. 

Kaynak: Futurism

Submit a Comment