Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

İnternet Dünyasında Diyabet

İnternet Dünyasında Diyabet
Buğrahan Ceylan

Diyabet (Şeker Hastalığı) olarak adlandırılan, genellikle kalıtımsal ve çevresel etkenlerin birleşimi ile oluşan ve kan glukoz seviyesinin aşırı derecede yükselmesiyle sonuçlanan metabolik bir bozukluktur. Vücutta kan şekerinin düzenlenmesi pek çok sayıda kimyasal madde ve hormonun karmaşık etkileşimi sonucunda sağlanır. Şeker metabolizmasının düzenlenmesinde rol oynayan hormonlardan en önemlisi pankreasın beta hücrelerinden salgılanan insülin hormonudur. Diyabet (şeker hastalığı) ya insülin salgılanmasındaki yetersizlik ya da insülinin etkisindeki bir bozukluk sonucunda ortaya çıkan yüksek kan şekerinin yol açtığı birkaç grup hastalığı tanımlamak için kullanılan ortak bir terimdir.

Diyabet hakkında en güncel haber ve bilgileri edinebileceğiniz bazı “haber kaynakları” aşağıdaki gibidir:

1- MedLine Plus – Diabetes

MedLine Plus, okuyucularının her türlü sağlık sorularına cevap verebilmesi için düzenli olarak güncellenmektedir.

2- Medical News Today – Diabetes News

Diyabet  ile ilgili en son gelişmeleri sunan Medical News Today aracılığıyla  aynı zamanda akademik makalelere de ulaşabilirsiniz.

3- WebMD – Diabetes

Diyabet  ile ilişkin pek çok bilgi içeren bu haber kaynağı, şeker seviyesinin nasıl kontrol altında tutulması gerektiği ile ilgili de yararlı bilgiler bulundurmaktadır.

4- About.com – Type 1 Diabetes

Eğer tip 1 diyabet hastası iseniz ve bu konuda elde edebileceğiniz kadar çok fazla bilgi almak istiyorsanız About.com bu bilgileri edinebileceğiniz doğru yerdir. İster hastalığa sahip olan bir yetişkin ister bir ebeveyn olun herkes için değerli bir bilgi bulunmaktadır.

5- About.com – Type 2 Diabetes

Semptomlar, diyetler, teşhis süreci, tedavi süreci, sesbepleri ve kontrolü gibi pek çok konuda detaylı bilgi sunabilen bir haber kaynağıdır.

6- Everyday Health- Diabetes

Everyday Health özellikle sağlık durumları için günlük kontrol yapması gereken ve bu sağlık kontrolleri ile alakalı soruları olan kullanıcılar için hazırlanmış bir web sitesidir. Kullanıcılar, edindikleri bilgiler sayesinde sağlıklı kalabilmenin kolay noktalarını elde edebilmektedir.

7- Health24 – Diabetes

Health24 içerikleri, okuyucularını kendi sağlık kontrolleri konusunda bilinçlendirmek amacıyla üretilmektedir. Oldukça geniş bir konu yelpazesi bulunan haber kaynağı, diyabet ile ilgili de oldukça özgün ve faydalı kaynakları sunmaktadır.

8- Mayo Clinic- Diabetes

Mayo Clinic, kar amacı gütmeyen ve her türlü sağlık problemine karşı uygulanan tedavi ve teşhis süreçleri hakkında okuyucuları ile bilgi paylaşımı yapan bir haber kaynağıdır

9- ScienceDaily- Diabetes News

İnternet dünyasındaki bilimsel gelişmeleri yayan en ünlü web sitelerinden biri olan ScienceDaily, ayda 3 milyon web site ziyaretçisi ve 15 milyon sayfa görüntülenmesine sahiptir.

10- The Medical News- Diabetes News and Research

Tüm dünyadan en son medikal gelişmeleri toplayarak okuyucularına sunan bir haber kaynağıdır.

11- National Center for Chronic Disease Prevention and Health Promotion – Diabetes

Hem kamu hem de profesyonellere yönelik diyabet hakkındaki son gelişmeleri, araştırmaları ve istatistikleri sunan bir kaynaktır.

12- National Diabetes Information Clearinghouse

Diyabet hastalığının sebepleri teşhis süreci, tedavi süreci, belirtileri ve kontrolü hakkında bilgileri yayma görevini üstlenmiş bir kaynaktır.

 

Blog sayfaları:

İnternet aracılığıyla bilgi almak dendiği zaman, belli konulara yönelmiş olan blog sayfalarını asla göz ardı etmemek gerekir. Diyabet hastalığı ile ilgili yararlı bilgiler sunan blog sayfalarından birkaç örnek sunmak gerekirse;

1- Six Until Me

Kerri Morrone Sparling tarafından kaleme alınan bu blog sayfası tip 1 diyabet hastası olanlar için hastalıklarını nasıl kontrol altında tutabilecekleri hakkında içerik üretmektedir.

2- Diabetes Mine

Amy Tenderich tarafından hazırlanan Diabetes Mine sayfası, diyabetle birlikte yaşamaya dair, 3 yıl boyunca toplanmış pek çok değerli bilgiyi okuyucularına sunmaktadır.

3- Neonatal Diabetes 

Kendi çocuklarının doğumu itibari ile diyabet hastası olduğunu öğrenen bir ebeveynin, başkalarına yardımcı olabilmesi için başından geçen zorluklar hakkında yazdığı bir blog sayfası.

4- The B.A.D Blog

“35 yaşındayım. Tip 1 Diyabet hastasıyım ve bir ninjayım!” sloganı ile hastalığıyla yaptığı mücadeleyi okurlarıyla paylaşan George Whittier’ın blog sayfasıdır.

5- Diabeticizme

2008 yılından beri diyabet tedavisi gören bir annenin hikayesi ve diğer hastalar için tavsiyelerini barındırmaktadır.

6- Diabetesaliciousness

8 yaşında diyabet tip 1 tanısı konan Kelly Kunik tarafından oluşturulmuş bir blog sayfasıdır.

7- Bitter Sweet Diabetes

Diyabet hastalığı ile yaşamanın aslında kötü bir şey olmadığını anlatmaya çalışan bir blog sayfasıdır.

Podcast Yayınları:

Türkiye’deki pek çok kullanıcının ismini duyduğu fakat kullanım oranının hala çok yüksek olmadığı Podcast’ler ise aslında oldukça değerli ve pratik kullanımlı bir kaynak türüdür. Çoğunlukla dizi halindeki dijital medya ürünlerinin (radyo programları, videolar) internet üzerinden –genellikle feed (besleme) yoluyla- bilgisayar ve taşınabilir cihazlara indirilebilecek şekilde yayınlanmasına “Podcast” denmektedir. 2000’li yıllarda “iPod” sözcüğündeki “pod” (küçük kapsül) ve “broadcast” sözcüklerinden oluşturulmuştur. Aşağıda diyabet ile ilgili bilgilerin bulunduğu podcast yayınlarını bulabilirsiniz.

 

1- Diabetes PowerShow

Haftalık olarak yayınlanan diyabet hastalarına destek amaçlı bilgi paylaşımı yapan bir yayındır.

 

2-MUSChealth.com Podcast Library

Akademik olarak medikal araştırmaları sunan MUSC Health, diyabet hastalığı ile ilgili olduk.a geniş bir kütüphaneyi de kullanıcılarına sunmaktadır.

3- DivaTalkRadio

Diyabet riski ile yaşayan kişilerin bu durumla nasıl başa çıkabilecekleri, nasıl kontrol altında tutabileceklerini anlatan bir sayfadır.

4- American Diabetes Association – Diabetes Core Update

Diyabet ile ilgili en son klinik araştırmaları aylık olarak kullanıcıların sunan bir podcast yayınıdır. Farklı konu başlıkları ile ilgili yaklaşık 15 dakikalık yayın yapan kanal, özellikle vakit problemi yaşayan sapğlık profesyonelleri için de değerli bir kaynaktır.

İnternet Toplulukları:

Sağlık bilgisi edinmenin günümüzde en etkili yollarından biri de çevrimiçi platformlara katılarak hem sağlık uzmanlarından hem de daha önce aynı rahatsızlığı geçirmiş olan hastalardan bilgi alışverişi yapmaktır. Aşağıda, sağlıklı diyabet ile ilgili açılmış çevrimiçi platformları ve Facebook gruplarını bulabilirsiniz.

1- DiabetesSupport

Diyabet hastalığı ile ilgili bilgi alışverişi yapabileceğiniz çevrimiçi bir topluluktur.

2- ParentingDiabeticKids.com 

Diyabet hastalığına sahip çocukları olan ebeveynlerin bir araya gelerek fikir ve bilgi paylaşımında bulunduğu bir topluluktur.

3- Reality Check

Diyabet hastalarının bir araya gelerek oluşturdukları bir destek grubudur.

4- dLife

Diyabet ile ilgili neredeyse her konu başlığının bünyesinde olduğunu iddia eden bu kaynapa göz atmalısınız. Ayrıca içinde bloglardan, podcast’lere kadar pek çok farklı tür kaynağıda barındırmaktadır.

5- TuDiabetes

Birbirine sürekli olarak yardımcı olmaya çalışan ve soruların cevapsız bırakılmamasına özen gösterilen bir çevrimiçi topluluktur.

6- My Life- for young people with diabetes

Diyabet hastası gençlerin bir araya gelerek birbirlerine destek olmalarını amaçlayan bir topluluk sayfasıdır.

Facebook Grupları

Twitter

Sırada ise önemli sosyal medya kanallarından bir tanesi olan Twitter var. Günümüzde sağlık uzmanlarının belli konuları tartışmak amacıyla Twitter’ı kullanmalarında oldukça fazla sebep bulunmaktadır. Twitter’ın bu konudaki avantajları hakkında bilgi edinmek isterseniz bu yazımızı tıklayabilirsiniz.

Yazımızın bu kısmında, diyabet alanındaki güncellemeleri ve gelişmeleri paylaşan ve tartışan bazı hesaplar bulunmaktadır.

 

Diyabet hastalığı ile ilgili Twitter’da en çok tweet atan sağlık profesyonelleri ise;

YouTube

1- Six Until Me

2- TuDiabetes

3- Juvenile Diabetes Research Foundation

http://youtu.be/ZoNVSOuQ9dk

4- Bernard’s Diabetes Technology

5- dLife

6- American Diabetes Association

7- Playlist about diabetes

 

Diyabet İle İlgili Hazırlanmış Slayt Gösterileri:

 

 

 

 

 

 

Submit a Comment