Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

FDA İlaçların Yan Etkileriyle İlgili Verilerini Paylaşıyor

FDA İlaçların Yan Etkileriyle İlgili Verilerini Paylaşıyor
Berk Geyik

FDA‘dan (U.S. Food and Drug Administration) yapılan açıklamaya göre, ilaç hataları ve ilaçların yan etkileriyle ilgili verilere başta araştırmacılar ve kamusal anlamda da konuyla ilgilenen yöneticilerin erişebileceği bir sistem oluşturulacaktır. Bu girişim, hem sağlık profesyonelleri hem de araştırmacılar için yaptıkları çalışmaların faydalarını görebilmeleri konusunda kurulacak daha geniş bir sistemin ilk ayağı olacaktır.

Open FDA adı verilen bu sistemde yapılan araştırmaların sonuçlarını görme bakımından hem FDA içerisinden hem de FDA dışındaki araştırmacıların veri setinin kullanımının zor olduğu yönünde eğilim taşıdıklarını belirtmek gerekir. Çünkü başlatılan bu pilot uygulamada ilaçların yan etkileriyle ilintili olayların ve ilaç hataları üzerinde en çok aranan bilgiler bu sistemde yer alacaktır.

open fda

 FDA’nın  sağlık enformasyon ofisinden yetkili Dr. Taha Kass- Hout’un söylediğine göre veri setinin kullanımının zor olduğuna yönelik şikayetlere karşı gelen taleplerin, yazılım geliştiricilerle birlikte potansiyel güvenlik bilgilerine yardımcı araçları inşa etme yoluyla karşılanacağını belirtmiştir. Böylece hem tüketiciler hem de sağlık profesyonelleri bu bilgileri zamanında elde edebileceklerdir.

 Open FDA, Enformasyon Ofisinin yaratıcılığı, Kate Houf’un sağlık enformasyon biriminin girişimiyle birlikte FDA Teknoloji İnovasyon Ofisinin oluşturulmasını içermektedir. FDA’nın planı, veri tabanında ürünü hatırlatacak ve ürünü etiketlendirecek özelliklerle donatacak pilot uygulamaları da içerecektir.

 FDA bu hareketi hayata geçirmeden önce, ilk adım olarak verileri kolayca bulunabilir hale getirmek için yılda 4 kez yayımlanan (AdverseEventsinc gibi) bir platform oluşturarak başlamıştır. CEO Brian M.Overstreet’in MedCity News dergisine verdiği röportajında, OpenFDA’nın kendi öz filtresinin olmadığı, veri kalitesinin de yetersiz olduğuna ilişkin eleştirilerde bulunmuştur.

Health and Human Service tarafından bu eleştirilere yönelik meydana okuma bağlamında, Social Health Insgihts, Twitter aracılığıyla  hastalıkların dönemsel trendlerini ve olası salgınların önceden tahminine yönelik verileri içeren bir yol geliştirdi. Bu yılın başlarında,iki NIH bölümünün söylediğine göre, Hemşirelik Araştırma Enstitüsü ve Biyomedikal Görüntüleme ve Biyomühendislik Enstitüsü mobil sağlık araştırma projeleri için ödül vereceğini belirttiler.

Submit a Comment