Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Otizm Hastaları İçin Biyometrik Kol Bantları Kullanılacak

Otizm Hastaları İçin Biyometrik Kol Bantları Kullanılacak
Derya Öztürk

Autism Together isimli bir yardım derneği, otizmli hastaların fizyolojik değişimlerini ölçmek için kullanılacak olan biyometrik kol bantları için çalışmalara başlıyor. Böylece konuşamayan ya da iletişimden kaçınan otizmli hastaların duygu durumlarını öğrenebilmek mümkün olacak.

Otizm hastalığının teşhisinde, yapay zeka ya da mobil uygulama gibi yeni teknolojilerin kullanılmaya başlandığını daha önceki içeriklerimizde aktarmıştık. Şimdi de bilim insanları teşhisten sonraki dönemi hedefleyen teknolojiler üzerinde çalışıyorlar.

Otizm hastalarına yönelik bir yardımlaşma derneği olan Autism Together yeni bir araştırma projesi için 2,5 milyon euro değerinde fon toplamak için kolları sıvadı. Araştırma için İngiltere’de kurulacak olan merkez dünyanın ilk otizm değerlendirme ve tanı merkezi olacak.

Merkezde kullanılacak olan kol bantları, otizmli insanların vücut sıcaklığı, kalp atım hızı ve terleme gibi anlık fizyolojik değişimlerini inceleyecek. Böylece konuşamayan ya da iletişim kurmaktan kaçınan hastaların nasıl hangi durumlara karşı tepki gösterdikleri incelenerek kaygı sebepleri net bir şekilde teşhis edilebilecek.

Kaynak: Digital Health Age

Submit a Comment