Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kişiye Özel Tedavi Seçenekleri Medeel ile Geliyor

Kişiye Özel Tedavi Seçenekleri Medeel ile Geliyor
Buğrahan Ceylan

Hastalandığımız zaman, tek düşünebildiğimiz bir an önce iyileşmektir. İyi olmak içinse harcanılan paraya ya da kullanılan yönteme çok fazla dikkat etmediğimiz zamanlar olmaktadır ya da olmaktaydı. Bilinçli ve sağlık bilgisine kolayca ulaşabilen hastalar için artık durum hiç de bu şekilde değil. Hasta, artık rahatsızlığını gidermek için hangi hastaneye neden gitmesi gerektiğini ayrıntılı bir şekilde inceliyor, fikir alıyor ve en uygun olduğuna inandığı seçeneği tercih ediyor.

Günümüzde hastanelerin kişiye sunabileceği tedavi şekli ya da daha doğru ifade ile servis hizmeti ve kalitesi aynı olmayabiliyor. Hatta servisin türü ya da kalitesinden ayrı, pek çok farklı fiyatlandırma seçenekleri de sunulabiliyor. Hindistan’da bu gibi durumların yaşanmaması ve hasta memnuniyetinin artması içi yeni bir hizmet geliştirildi: Medeel.

Kısaca süreç şu şekilde işliyor: Hasta ilk önce kendi sağlık bilgisi kayıtlarını Medeel’e üye olan hastanelerle paylaşıyor. Kayıtlı hastaneler, hastanın dosyasını inceledikten sonra en uygun tedavi şeklini ve servis paketini belirleyerek hastaya geri bildirimde bulunuyor. Hasta ise, kendisine gelen teklifleri değerlendirerek en uygun gördüğünü seçiyor.

Bu sistemin tabii ki hem avantajları hem de dezavantajları mevcut. Hastaneler açısından bakılacak olursa, hastanenin bulunduğu bölgede yaşamayan, herhangi bir sağlık durumunda kendisini tercih etmeyecek olan hastaları kazanabilmek için oldukça uygun bir fırsat. Bu sayede hastaneler, hem marka bilinirliğini hem de ağını genişletebilmektedir.

Hastalar için en büyük avantaj ise tabii ki seçme  ve en ucuz teklifi elde edebilme şansı. Bir bakıma hastalar kendi durumlarını açık artırmaya çıkarıyorlar tek fark fiyat artmaktansa git gide düşüyor.

Hastanın sisteme girdiği sağlık dosyasının incelenmesi ise 2-3 gün içinde gerçekleşiyor. Dolayısıyla acil durumlarda bu sistemin etkili olabilmesi oldukça düşük. Ama zaman lüksüne sahip olan hastalar için denemeye değer bir sistem. Henüz çok yeni olan Medeel’in özellikle Asya bölgesinde hızla yaygınlaşması bekleniyor.

Submit a Comment