Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hemşireler Mobil Uygulamalarda Daha Tecrübeli

Hemşireler Mobil Uygulamalarda Daha Tecrübeli
Buğrahan Ceylan

Mobil cihazların sağlık sektöründe kullanılmaya başlanması ile pek çok yenilik gerçekleşti. Hem hastalar hem de doktorlar akıllı telefonlar ve uygulamaları sayesinde daha iyi iletişim kurabilir ve birlikte karar verebilir hale geldi. Sağlık uzmanlarının akıllı telefon kullanımlarına ilişkin oldukça fazla veri hali hazırda mevcuttur. Pek çok araştırma şirketi bu konu üzerinde güncel rakamlar sunabilmektedir. Peki ya hemşireler? 2012’nin başlarında 3.900 hemşire ile yapılan bir araştırmada, hemşirelerin %71’inin zaten uzun bir süredir akıllı telefonlarını profesyonel olarak kullandıkları ortaya çıktı.

Geçen yıl Apple, özellikle hemşireler için hazırlanmış ve App Store’da oldukça ilgi duyulmuş uygulamaları barındıran bir liste yayınladı. İşte bu listeden hemşireler için hazırlanabilecek, örnek niteliğinde bazı yararlı uygulamalar:

1-Voalte

Voalte uygulaması, hastanelerde çalışan hemşirelerin kendi aralarındaki iletişim sağlamak amacıyla geliştirilmiş bir uygulamadır. Hastanenin VoIP sistemini kullanarak yazılı mesaj ya da alarm sistemlerinin paylaşılmasına izin veren uygulamanın ismi de işlevinden gelmektedir: Voice(ses)- Alarms (alarmlar)-texts(metinler)

2- Nursing Central

Nursing Central, hemşire ve hemşire adaylarına özel olarak hazırlanmış ve içinde 65,000’den fazla medikal bilgi barındıran, ilaç kullanımları, tanımları ve müdahale yöntemlerini barındıran bir uygulamadır. Kullanıcılar isterlerse, karılaştıkları olayları bir günlük şeklinde uygulamaya kaydederek paylaşabilmektedirler.

3- NurseTabs

Bu uygulama acemi hemşire ve hemşirelik öğrencilerine özel olarak hazırlanmıştır. Belli kategorilere ayrılmış olan ve belli becerilerin geliştirilmesine yönelik 120 rehber içeriği sayesinde, belli prosedürleri adım adım nasıl yerine getirileceğini göstermektedir.

4- PatientTouch

PatientTouch uygulaması hemşirelerin hastaları hakkında daha kolay kayıt tutmalarına olanak sağlayan bir uygulama. Bu uygulama sayesinde sağlık çalışanları veri, süreç ve görevlendirmeleri daha rahata bir şekilde yönetebilmektedirler. Kliniklerin elektronik sağlık kayıtları ile uyumlu çalışabilen uygulama, ekip çalışması verimliilğini bir adım öteye taşımaktadır.

5- Medigram

Medigram uygulaması, hastane çalışanlarının kendi aralarında güvenli bir şekilde iletişim kurabilmelerini ve koordine çalışabilmelerini sağlamak amacıyla yapılmış bir uygulamadır.

 

Submit a Comment