Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Fitbit, İlk Defa Bir Kalp Krizi Vakasında Hayat Kurtardı!

Fitbit, İlk Defa Bir Kalp Krizi Vakasında Hayat Kurtardı!
Kubilay Han Uluerim

New Jersey’de bir hastanenin ACİL bölümüne gelen kalp hastası bir kişiye, bileğindeki Fitbit’ten alınan verilerle yardım edildi.

Our Lady of Lourdes Medical Center’a gelen 42 yaşındaki hasta, çoktan kalp krizi geçirmişti ve atriyal fibrilasyon problemi vardı. Doktorların, elektroşok ile hastanın kalbini tekrar çalıştırma konusunda karar vermeye çalışıyorlardı. Fakat, doktorların bilmesi gereken anahtar bir nokta eksikti: Atriyal fibrilasyonun başlangıç zamanı.

“Hasta atriyal fibrilasyon süresince semptom göstermediği için, ritm bozukluğunun için başlangıç zamanını belirlemek mümkün değildi. Hastanın muayenesi sırasında, telefonundaki bir uygulamayla senkronize olmuş Fitbit Charge model aktivite takip cihazı giydiğini gördük. Cihaz, bir fitness programının parçası olarak kullanıcının nabzını ölçüyordu. Uygulamaya girdiğimizde, hastanın kalp ritminin, dakikada 70-80 civarında olduğunu, sonra bir anda 140-160’a yükseldiğini ve krizin başladığını gördük. Atriyal fibrilasyonun 3 saat önce başladığını anlayınca, ritm değiştirme operasyonu için karar kıldık.” diye açıklama yapıyor doktorlar.

“Bugüne kadar, aktivite takip cihazları, genellikle kilo verme ile ilgili tıbbi programlarda kullanıldı. Bilgimize göre, bu başardığımız operasyon, aktivite takip cihazlarının ameliyat kararı verilmesi için kullanıldığı ilk vaka.” diyerek olayın önemini vurguluyor Our Lady of Lourdes’un doktorları.

 

Submit a Comment