Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıkta Giyilebilir Teknolojilerin Geleceği [İnfografik]

Sağlıkta Giyilebilir Teknolojilerin Geleceği [İnfografik]
Buğrahan Ceylan

Mobil cihazların ve taşınabilir bilgisayarların gelişmesi hayatımızı çok hızlı bir şekilde değiştirmekte. Özellikle son zamanlarda çok fazla duyulmaya başlanan ‘giyilebilir teknolojiler’ her alanda çoğu gelişmeyi ve ilerlemeyi mümkün kılıyor. Biraz anlatmak gerekirse eğer, giyilebilir teknoloji ifadesi aslında tam da duyulduğu gibi. Çünkü bu teknolojiler, tıpkı bir bilezik ya da aksesuar gibi taşınarak, içinde bulunan belli sensörler sayesinde farklı görevleri yerine getirebiliyorlar. Bu sensörlerin topladığı bilgiler bluetooth aracılığıyla veritabanlarına ya da kişisel bilgisayarınıza gönderilebiliyor. Sensör teknolojisinin sağlık hizmetlerine sunduğu imkanlar hakkında daha fazla bilgi edinmek için sen0sör teknolojileri ile ilgili yazılarımıza bakabilirsiniz.

Peki gelecekte tüm bu sensörlerin ve giyilebilir teknolojilerin geleceği nasıl olacak? Bu cihazları kullanmamıza daha yıllar mı var yoksa yakın bir zamanda kişisel sağlık kontrollerinin ayrılmaz bir gerekliliği haline mi gelecekler? Aşağıda infografik bize bu konuda oldukça iyi ipuçları veriyor.

 • 2011-2012 yılları arasında giyilebilir teknoloji ürünlerinin satış oranı 3 katına çıkmıştır.
 • 2012 yılında 8.3 milyon adet akıllı saat, fitness takip cihazları gibi kablosuz bağlantılı giyilebilir teknoloji ürünü satılmıştır.
 • 2013 yılında giyilebilir teknoloji ürünlerinin satış payı grafiğinde en yüksek payı vücut aktivitesini ölçen cihazlar almıştır. ( Adımsayar, nabız, solunum oranı vb.)
 • 2013 yılında “Giyilebilir teknoloji” ile ilgili atılan tweet sayıları:
 1. Ocak ayında: 4.103
 2. Mart ayında: 13.916
 3. Haziran ayında: 36.750
 4. Eylül ayında: 64.989
 • 2017 yılında yapılması beklenen giyilebilir teknoloji ürünlerinin hacminin 2012’den 8 kat daha fazla olması beklenmektedir.
 • Giyilebilir teknoloji kullanıcılarının %82’si bu cihazların hayat kalitelerini artırdığına inanmaktadır.
 • Giyilebilir teknoloji ürünlerine yapılan harcamanın 2018 yılında 19 milyar dolar olması beklenmektedir. 2013 yılında bu sayı 1.4 milyar dolardır.

Sağlık amaçlı giyilebilir teknoloji ürünleri:

Nike FuelBand

 

FitBit

 

Striiv

 

Kişisel Cihazlar

Pebble

 

Sony Smartwatch

 

Google Glass

Samsung Galaxy Gear

 

 

 

Submit a Comment