Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Cupris, Yeni Geliştirdiği iPhone Bağlantılı Otoskop İçin Deneylere Başlıyor

Cupris, Yeni Geliştirdiği iPhone Bağlantılı Otoskop İçin Deneylere Başlıyor
Kubilay Han Uluerim

İşitme problemlerini tespit etmeye yarayan iPhone bağlantılı bir cihazın denemeleri, bu ay Medway’de başlayacak.

Cupris Health Otoscope’un 6 ay sürecek deneylerine 200 kadar hastanın katılacağı tahmin ediliyor. Geliştirilen teknoloji, deney boyunca kulak zarının resim ve videolarını çekecek. Çekilen bu görüntüler, daha sonra uzmanlara gönderilip teşhis konulacak. Bu sayede, hasta gereksiz hastane ziyaretlerinden kurtulacak ve tasarruf sağlanacak.

Deneye 3 farklı ortamdaki denekler katılıyor; hastane, bakım evi ve pratisyen ameliyatı. Small Business Research Initiative tarafından finanse edilen deney, kullanıcı kabul edilebilirliğini kontrol edecek ve cihazın klinik değerlendirilmesine yardım edecek. Medway Maritime Hospital’da yapılacak deneyi, Medway NHS Foundation Trust’dan Danışman Cerrah Prof. Rahul Kanegaonkar yönetecek. Hastalar, bir hemşire tarafından Cupris otoskop kullanılarak muayene edilecek. Daha sonra hemşire, semptomlarla ve hastanın tıbbi geçmişiyle ilgili sorular soracak. Aynı zamanda Cupris tarafından iPhone için geliştirilen bir ses ölçer ile işitme testi yapacak.

”Bu deney, bize Cupris görüntüleri ve işitme testi kullanmanın, standart muayene yöntemlerine göre farkını gösterecek. Hastaneye gitmemesi gereken kişileri önceden belirleyebilmemiz gerekiyor. Bu sayede, hem zamandan hem de paradan tasarruf edeceğiz.” diyor Kanegaonkar.

Submit a Comment