Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Fitbit, Şizofreni’ye Deva Olacak

Fitbit, Şizofreni’ye Deva Olacak

| On 28, May 2015

Akıllı saatler, akıllı telefonlar, giyilebilir teknolojiler derken farkında bile olmadan bütün hayatımızı bu akıllı cihazlarla yaşar olduk. Durum böyle olunca da bu cihazlara her gün yeni bir özellik, yeni bir uygulama eklenir oldu. Sağlık uygulamalarının, birçok hastalığın yönetimi konusunda oldukça umut vaat edici olduğunu kabullenmeye başladığımız günümüzde artık akıl sağlığı için de bazı yeni uygulamalar piyasaya sürülmeye başladı. Bunlardan biri de şizofreni tedavisinde önemli oranda etkili olabilecek bir uygulama. Akıllı telefonlara ya da Fitbit datasına yüklenen ve önceden uyarı veren bu özel sistem sayesinde, şizofreninin nüksetmesi engellenebilecek.

SleeSight_Fitbi_Partner-1024x284

London’s Bioinformatics Core of the NIHR Maudsley Biomedical (BRC)araştırma şirketinden bir grup doktor ve yazılım mühendisi, bu uygulamayı geliştirmek için deneysel bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Klinisyenler, yazılım mühendisleri ve istatikçiler büyük verideki bilgilerden yola çıkarak bu tip bir uyarı sistemi geliştirmek için şizofreni hastalarının uyku düzenini araştırıyorlar. Bu veriler sayesinde bu önceden uyarı sisteminin geliştirilmesi konusunda önemli oranda yol kat edilebileceğini söyleyen uzmanlar; uyku düzenindeki değişikliklerin, hastalığın tekrar etmesinde oldukça büyük bir rol aldığını belirtiyorlar. Birçok hasta, uyku günlüğü tutuyor olsa da akıl hastalığına sahip bireylerin bu günlükleri her zaman için çok da güvenilir bir kaynak olamayabiliyor. İşte buradan hareketle uyku saatlerini kaydeden bir sistem kullanılarak, hastada gerçekleşen herhangi bir anormal semptomdan doktorunun haberdar olması sağlanabilecek.

Özellikle ilk evreden sonra hastalığın çok kısa bir zaman içinde tekrarlama olasılığının yüksek olduğunu söyleyen uzmanlara göre; kurulacak böyle bir sistem çok pahalı olmayacağı için birçok hasta tarafından satın alınabilecek. Bu da hastalığın seyrini önemli ölçüde değiştirecek. Bu sistemin kullanılması için özel olarak üretilen bir cihazın ortalama maliyeti 300 ila 500 £ civarında olacakken Bluetooth’u da olan Fitbit’in 120 £ pound olması, bu sistemin Fitbit ile uyumlu bir şekilde üretilmesi fikrinin ortaya çıkmasını sağladı. Pilot uygulama şimdilik 20 kişi üzerinde Fitbit ile deneniyor. SleepSight adlı bu sistemin deneme süreci 2 ay daha devam edecek ve beklenen sonuçlar alınması durumunda da Fitbit destekli olarak piyasaya sürülecek.

 

Submit a Comment