Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

“Selfie” Fotoğraflarınız Aracılığıyla Muayene Olabilirsiniz

“Selfie” Fotoğraflarınız Aracılığıyla Muayene Olabilirsiniz
Buğrahan Ceylan

Son aylarda, mobil kullanıcıların kendi fotoğraflarını çekerek sosyal medyada paylaştığı fotoğraflara “selfie” deniyor. Bu akımın teledermatoloji alanında kullanılması yapılan bir araştırmaya göre mümkün.

Dermatolojinin geleceğinin, bir bakıma “selfie” fotoğraf çekip paylaşmak kadar kolay ve pratik olduğunu söylemek, bu haberden sonra yanlış olmaz. JAMA Dermatology dergisinin yaptığı bir araştırmada; kullanıcıların, yüzlerinde doktorlarına göstermek istediği bölgenin fotoğrafını çekerek uzmanlara göndermeleri mümkün. Böylece çekilen bu “selfie” fotoğraflar aracılığıyla uzaktan teşhis yapmak dermatolojistler tarafından mümkün olabilecek. Araştırmanın bulgularına göre, ilk başta komik dahi gelen bu yöntem aslında oldukça başarılı bir şekilde işliyor.

Pennsylvania Üniversitesi‘nde bulunan araştırmacılar, hastanede kalan ve cilt problemi yaşayan 50 hasta ile çalıştı. Her hasta, hastanedeki doktorlarıyla birebir görüştükten sonra cilt problemlerinin bir fotoğrafını çekerek hastaneden bağımsız iki dermatolojiste gönderdi. Sonuç olarak; birebir görüşülen doktorlar ile uzaktan teşhis yapmaya çalışan doktorların kararları %95 oranında aynı çıkmıştır.

Akıllı telefonların donanımları ve gelişmiş kamera özellikleri, sağlıkta özellikle dermatoloji alanının çok daha gelişmesini sağlayabilir. Sağlık merkezlerine uzakta yaşayan ve muayene için bir uzmanı ziyaret etmekte zorlanan hastalar için, akıllı telefonların bu özellikleri oldukça işlevsel. Tabii ki tüm bu kolaylıklara rağmen, ciddi ve aciliyet gerektiren problemlerde en sağlıklı çözüm, bir sağlık uzmanı ile yapılan birebir görüşmedir.

Submit a Comment