Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Fizik Tedavinizi Gözlemleyen Teknoloji: Tiba

Fizik Tedavinizi Gözlemleyen Teknoloji: Tiba
Kubilay Han Uluerim

Her gün işimize ve okulumuza giderken yorulmaktan şikâyet etsek de çeşitli sakatlıklara sahip kişilerin hiç yürüyemediği veya bunu yaparken zorlandıklarını unutmamamız gerekiyor. Bilindiği üzere her yıl araba kazaları, felç, inme, sporda yapılan hatalar ve genetik hastalıklar yüzünden pek çok kişi hareket kabiliyetini kaybediyor veya uzun süren fizik tedavi sürecinden geçiyor. Lakin bu aşamada doktorların verdiği egzersizleri hastaların yapıp yapmadığını, egzersizin doğruluğunu ve hastanın ağrılarını kontrol etmenin bir yöntemi yok.

Duke University ve University of North Carolina at Chapel Hill’den bir grup öğrencinin ortaklaşarak Eylül 2015’te kurduğu Tiba Health şirketi sayesinde bu tarz kontrolleri yapmak artık mümkün. Tiba’nın Indiegogo üzerinden yürüttüğü kitle fonlama kampanyasına baktığımızda ekibin konuya dijital bir çözüm getirdiğini görüyoruz.

y973arknjukgyaw7zhye

Tiba nedir ve neler yapabiliyor?

Tiba 3 farklı ürünün birleşiminden oluşan bir fizik tedavi kontrol sistemidir. Bu sistemin içinde şunlar bulunuyor:

  • Hareketi üç boyutlu olarak algılayıp takip edebilen Tiba giyilebilir cihazı
  • Hastaya anlık geri bildirimlerle bilgiler veren mobil uygulama
  • Sağlık hizmeti veren kişinin veya kurumun hastanın tedavi aşamalarını izlemesini kolaylaştıran ve elektronik hasta kayıtlarının içinde bulunduğu bir arayüz

Bu teknolojiyi kullanan kişiler evlerinde terapi deneyimini geliştirmek için anlık bildirimler alırken Tiba kullanan terapistler hastalar hakkında önemli metrik değerler toplayabiliyor. Tiba sayesinde iki tarafın da faydalanabileceği özellikler şunlar:

  • Devamlı hasta-doktor bağlantısı
  • Hizmet verenlerin ve hastaların biyometrik verileri gözlemleyebilmesi ve hastanın performansına göre terapiye şekil verilmesi
  • Gelişmiş kişiselleştirilmiş bakım imkânı ve hastanın bilinçlendirilmesi

Submit a Comment