Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Kişisel Sağlığınız İçin Bir Ev Robotu: Pillo

Kişisel Sağlığınız İçin Bir Ev Robotu: Pillo
Kubilay Han Uluerim

Kişisel sağlığınızı korumanız için size yardım eden mobil uygulamaları ve giyilebilir teknolojileri sıklıkla haberlerimize konu ediyoruz. Lakin son zamanlarda artış gösteren önemli teknolojilerden biri de yapay zekâlı yardımcılar. Sizinle konuşan, dediklerinizi anlayan ve tavsiyelerde bulunan akıllı cihazlar varken neden sadece basit yazılımlar ve ölçü aletleriyle uğraşasınız ki?

Bu düşünceleri taşıyan bir grup teknoloji ve sağlık uzmanının şu anda Indiegogo üzerinden geliştirdiği bir kitle fonlama kampanyası bulunuyor. Ekibin geliştirmekte olduğu Pillo adlı yardımcı robot görünüşe göre sağlıkla ilgili neredeyse her konuda size destek olabiliyor.

Pillo nedir ve neler yapabiliyor?

Basitçe izah edersek sizinle konuşup anlaşabilen, ekranı, kamerası ve ilaç saklama haznesi bulunan bir robottur Pillo. Yapabildiklerini ise tanıtım videosunda gösterilenleri özetleyerek açıklarsam anlamanız çok daha kolay olacaktır. Örnek olarak ev sakinlerinden birinin ilaç saati geldiğinde Pillo kişiye ilaçlarını veriyor ve “Geriye fazla ilaç kalmamış. Yenilerini sipariş edeyim mi?” diye soruyor. Sonra yemek hazırlamayı düşünen bir kişi “Kereviz sapında kaç kalori vardır?” diye sorduğunda “6 kalori vardır. Kereviz oldukça faydalıdır.” cevabını alıyor. Ardından odaya giren bir bebeği gördüğünde Pillo müzik çalmaya başlıyor ve aile ile etkileşime geçiyor. Uyandığında tansiyon ilaçlarını almayı unutan bir yaşlıya hatırlatma yapıyor, hatta iş yerinde çalışmakta olan bir kişiye “Baban öğlen ilaçlarını almayı unuttu” diye uyarı veriyor. Bu sayede ilaç kullanımına bağlılığı arttırabiliyor. Ek olarak Pillo sizin aktivite takip cihazlarınızla da senkronize olup tüm verileri toplayabiliyor. Ardından Pillo üzerinden doktorunuzla tele-tıp görüşmeleri yapabiliyor, bu bilgileri paylaşabiliyorsunuz. Cihaz sizinle ne kadar uzun süre kalırsa o kadar çok şey öğreniyor ve buna göre sizinle etkileşime geçiyor.

Uzun vadede eklenmesi düşünülen özellikler:

  • Kalori alımı ve yakımını idare eden bir sistem
  • Stres yönetimi
  • Hareketlilik ve düşme tespiti
  • Beslenme tablosu
  • Bebek monitörü
  • Dijital sağlık raporları

Her şey yolunda gittiği taktirde Temmuz 2017 tarihinde piyasaya sürülecek Pillo’nun Indiegogo sayfasına giderek ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Submit a Comment