Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıkta Dijital Projeler

Sağlıkta Dijital Projeler
Burak Çaykara

Merhaba, bu benim Tek Doz Dijital’deki ilk yazım. Bu yazımda ilaç ve sağlık sektörünün dijital aktiviteleri ile ilgili genel görüşlerime yer vermek istiyorum.
Son 2-3 yıldır özellikle ilaç endüstrisinde dijitale (e-projeler) yönelik bir geçiş süreci yaşanmakta. Özellikle pazarlama departmanları, hekimlerin gözünde farklılık yaratabilecek ve saha kadrolarını da işin içerisine dahil edebilecekleri e-projeler geliştirme gayreti içerisindeler. Aslında bakıldığında sağlık profesyonellerinin internet kullanımları ve boş zamanları maalesef biraz kısıtlı gibi görünüyor. Mesleklerinin de doğasında olan yoğun mesai kavramı ön plana çıkmış durumda. O nedenle “hangi uzmanlık alanına hangi e-proje üretilse dikkat çekebilir” en kritik soru bu bence. Farklı uzmanlık alanları ve davranış modellerinin getirdiği eğilimlerin ‘’Sosyal Medya’’ ile ilişkilendirilmesi gerektiğini savunanlardanım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu noktada karşımıza ‘’Sosyal Medya’’ kavramı çıkıyor. Birçok insanın karşı koyamadığı koca bir hortum gibi. Eğer faydalanmayı bilirseniz sizi savurmaktan ziyade gideceğiniz yere hızıyla ve konforu ile birlikte rahatlıkla ulaştırabiliyor. Hatta size yolculuk boyunca birçok imkân da sağlayabiliyor. Özetlemek gerekirse:
• Hızlı Bilgi Paylaşımı
• Kişisel Markalaşma
• Söyleyemediklerini Söyleme
• Sınırsız Öğrenme
• Kazan-Kazan
• 2. Boyut Sosyalleşme

Bu özelliklerden yola çıkarak özellikle önümüzdeki dönemlerde sağlık endüstrisi içerisinde dijital projelerin artacağına inanıyorum. Bundan sonraki yazılarımda dijital alandaki gelişmelere detaylarıyla değinmeye devam edeceğim.

Comments

  1. Burak bey tarafından çok güzel tespitler yapılmış. Medikal sektörün dijital projelere girişte yavaş davrandığını düşünüyorum.

    Bunun nedeni kapalı reklam grupları içerinde olma hissinden kaynaklanıyor olabilir. Bence artık bu hissiyat kırılmalı. Özellikle sosyal medya çok daha etkin kullanılabilir.

  2. Beste Uzunlar

    Muhtemelen bu alandaki en hızlı değişim, tanıtım aktivitelerinin i-pad gibi tablet pc’lere aktarılması oldu. Bu uygulama sayesinde de hem baskı maliyeti bertaraf edildi, hem de pek çok istatistik bilgisine erişim imkanı sağlandı.

Submit a Comment