Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Gençler İnternetteki Sağlık Bilgilerine Ne kadar Güveniyor?

Gençler İnternetteki Sağlık Bilgilerine Ne kadar Güveniyor?
Kubilay Han Uluerim

Teva Pharmaceuticals Europe ilaç şirketinin yakın zamanda yaptığı br araştırmaya göre Avrupalı gençlerin çoğunluğu çevrimiçi sağlık sitelerine güvenmek yerine benzer deneyimler yaşayan hastaları dinlemeyi tercih ediyor.

Araştırma sonuçlarına bakıldığında görüyoruz ki 18-24 yaş arası gençlerin yarısından fazlası başkalarının deneyimlerini dinlemek isterken bu gençlerin çeyreğinden azı (%17) sağlık sitelerine veya Google aramalarına güveniyor. Fransa, Polonya, Almanya, Rusya ve Birleşik Krallık’tan toplamda 5000 kişinin katıldığı araştırma bu kişilerin %73’ünün her ay bir kereden fazla internette sağlıkla ilgili arama yaptığını gösteriyor. Verilere göre 18-24 yaş arası genç-yetişkin tabir edilen kesim internette güvenilir bilgi aramada zorluk çekiyor ve sıklıkla forum tarzı sitelere girip yardım arıyor. Bilindiği gibi bu sitelere herkes üye olup yazı yazabildiğinden yanlış bilgilerin yayılması oldukça kolay.

Firma bu verileri 7-8 Eylül tarihleri arasında Manchester’da yapılan Health & Care Innovation Expo 2016 konferansının başlamasıyla yayımlamış bulunuyor. Teva deneyimlerini paylaşmak, en iyi yöntemleri incelemek ve dijital teknolojileri benimsemedeki engelleri anlamak için bu yılki konferansta NHS England’ın dijital sektör partneri olarak yer alıyor.

“Avrupa çapında araştırmamız gösteriyor ki gençler sağlıklarına iyi bakmak için dijital teknolojiler ile tamamıyla etkileşime geçmiş durumdalar. Lakin profesyoneller tarafından ince elenip sık dokunmuş kaynaklara yönelmiyorlar. Dijital teknolojiler kendi sağlığına bakmak isteyen ve bu konuda daha fazla söz sahibi olan ‘bağlantılı hasta’ kavramını ortaya çıkardı. Avrupalı sağlık hizmeti tedarikçileriyle çalışıp güven yaratmak, sağlık bilincini arttırmak ve her yaştan insanın erişeceği bilginin doğru olmasını sağlamak bizim sorumluluğumuzdur.”

– Teva Pharmaceuticals Europe Dijital Deneyim Başkanı Tim White

 

Kaynak:

Submit a Comment