Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastanelerde Kan Zehirlenmesine Karşı NHS’ten Dijital Müdahale

Hastanelerde Kan Zehirlenmesine Karşı NHS’ten Dijital Müdahale
Kubilay Han Uluerim

Uzaktan gözlem teknolojileri şirketi Patientrack, hastane görevlilerinin kan zehirlenmesi riski olan hastaları tespit etmeleri için dijital gözlem sistemleri kullanmalarını teşvik ediyor.

Ulusal Sağlık ve Bakım Mükemmellik Enstitüsü (NICE), her yıl 44.000 kişinin kan zehirlenmesinden öldüğünü gösteren Birleşik Krallık Kan Zehirlenmesi Vakfı’nın verilerinden yola çıkarak bir rehber yayınladı. Rehberde anlatıldığına göre; kan zehirlenmesi belirtileri gösteren hastalara kalp krizi riski olan hastalarla aynı ciddiyetle yaklaşılmalı.

Farkındalığın, eğitimin ve doğru müdahalenin yanında elektronik gözlem ve uyarı sistemlerinin de anlık bilgi vererek önemli bir rol oynayabileceğini söylüyor Patientrack yetkilileri.

WSHFT’deki araştırmacılar, Patientrack teknolojisini geliştirmek amacıyla şu anda Patientrack ve Southampton Üniversitesi ile ortaklaşarak kan zehirlenmesi hastalarının tespit edilmesi için uygulanabilir ve isabetli önlem modelleri geliştirmeye çalışıyorlar.

Patientrack İdare Müdürü Donald Kennedy “NHS ortaklarımız daha önceden dijital teknolojinin ölüm riskini ve hastanede kalma süresini azalttığını gösterdiler. NHS İngiltere tarafından yayımlanan bir McKinsey raporu, Patientrack gibi teknolojilerin NHS’in £300 milyon kâr etmesine yol açabileceğini kanıtlıyor. Daha önemlisi, bu tarz teknolojileri kullanarak kan zehirlenmesi hastalarının doktorlar ve hemşireler tarafından tespiti de kolaylaşıyor.” diyerek dijital gözlemin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor.

Submit a Comment