Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Nikotin Bantları Yakın Bir Zamanda Aramızda Olacak

Akıllı Nikotin Bantları Yakın Bir Zamanda Aramızda Olacak
Kubilay Han Uluerim

Mobil uygulama ve sensör tabanlı bir nikotin bandı geliştiren Hayward, California merkezli Chrono Therapeutics yaptığı B serisi fonlama kampanyasında 47.6 milyon dolar topladığını duyurdu. Kaiser Permanente tarafından yürütülen kampanyadan elde edilen gelirin firmanın ilaç terapisi platformunu geliştirmek için kullanılacağı belirtiliyor. Eğer uzun süreli takipçimiz iseniz Chrono Therapeutics’in daha önceden yaptığı klinik deneylerle ilgili Mart ayında yazdığımız haberi hatırlıyor olabilirsiniz.

Chrono Therapeutics’in şimdilik adı konulmayan temel ürünü sigara içen kişiler geliştirilmiş teknojik bir nikotin bandı. Kullanıcı kişinin sigara ihtiyacını hissettiği anda nikotin salgılayan derigeçişli bu bant maalesef 2019 yılına kadar hazır olmayacak. Sigarayı yavaşça bırakmayı sağlayan bu bant ile kullanıcılar her hafta aldıkları dozu azaltıp bağımlılıklarına son verecekler. Ek olarak mobil uygulama sayesinde davranışsal değişimler ve terapiye bağlılık kontrol edilebilecek.

resized-chrono-hero-1200x600

“Bizim ürünümüz daha kişide sigara içme isteği uyanmadan harekete geçebildiği ve bu özlemin hiç hissedilmemesini sağladığı için diğer sigara bırakma programlarından farklı. Cihazdaki sensör tipik olarak %50’den daha az olan terapiye bağlılık oranlarını arttırmaya çalışıyor.”

– Chrono Therapeutics CEO’su  Alan Levy

Vücuda devamlı nikotin veren bantlarla karşılaştırıldığında Chrono Therapeutics’in bandı inişli çıkışlı bir şekilde çalıştığı için gün boyunca en çok sigara içme isteği hissedilen anlarda kişiyi engelleyebiliyor. CEO Levy tiryakilerin sigaraya en çok ihtiyaç duydukları anın sabah olduğunu söylerken bu kişilerin %25’inin kalktıktan 5 dk sonra, %75’inin ise yarım saat içinde sigara içtiklerini vurguluyor. Bu konuda devrimsel bir nitelik taşıyan cihazın mobil uygulaması sayesinde kullanıcılar uyanacakları saate alarm kurup erkenden nikotin salgılanmasını sağlayabiliyorlar. Böylece kişi sabah uyandığında sigara içme ihtiyacı duymuyor.

 

Kaynak:

Submit a Comment