Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Giyilebilir Sağlık Teknolojileriyle İlgili Aradığınız Her Şey

Giyilebilir Sağlık Teknolojileriyle İlgili Aradığınız Her Şey
Nihal Yormaz

İnsanlar artık giyilebilir teknolojilere bir yaşam tarzı, hatta moda gözüyle bakıyorlar.  Bu durumu göz önünde bulundurduğumuzda, önümüzdeki süreçte giyilebilir teknoloji pazarının, tüm yatırımlarını piyasada bulunan dizüstü bilgisayarları, telefonları ve 1.0 teknolojilerini geliştirmeye harcayacağını öngörmek mümkün.

Aşağıda sizlerle; Google Glass, Apple Watch ve Fitbit gibi;son zamanların en popüler giyilebilir teknoloji cihazlarına ilişkin bir veri analizi paylaşıyoruz. En çarpıcı ayrıntılarını paylaştığımız analiz; bu alanda ne kadar çok çalışma yapıldığının önemli bir göstergesi.

 • 2019 yılı itibariyle giyilebilir cihazlar pazarının pazar hacminin 53 milyar dolar olacağı öngörülüyor.
 • Akıllı giyilebilir cihaz sevkiyatı 2014 yılında 27 milyon dolarken, 2017 yılı itibariyle 116 milyon dolara ulaşacak.

CİHAZLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

GÖRME

 • E-mail, arama ve bildirimleri ekranda görebilme
 • Adım adım yol gösteren navigasyon
 • İnternet erişimi
 • Video kaydetme

İŞİTME

 • Hayati fonksiyonları (nabız, kalp atışı, tansiyon gibi) izleme
 • Müzik çalma

ÜRÜNLER VE PROTOTİPLERİ

GÖRME

Google Glass

Üzerine entegre edilmiş optik bir ekranla birlikte çalışan, gözlük şeklindeki bilgisayar.

GlassUp

GlassUp, Google Glass’ın en güçlü rakibi olan cihaz; rakibi kadar inovatif özelliklere sahip olmasa da, kullanıcısına; akıllı telefon ekranına bakmadan e-posta, Facebook veya Twitter paylaşımlarını görebilme imkanı sağlayan, oldukça dikkat çekici bir buluş.

Innovega iOptik Lens            

Innovega iOptik Lens, gerçek dünyanın sanal öğelerle birleştirilerek, verilerin gözümüzdeki lense GPS kanalıyla ulaştırılmasını sağlayan bir cihaz.

Telepathy One

Telepathy One da yine Google Glass’tan esinlenerek geliştirilmiş. Akıllı cep telefonları ile Bluetooth üzerinden haberleşebilen cihaz; kullanıcısına e-maillerini, mesajlarını, Facebook, Twitter bildirimlerini kontrol edebilme ve dahili kamerayla o an gördüğü görüntüleri başkalarıyla paylaşabilme imkanı sağlıyor.

İŞİTME

iriverOn

Intel InvenSense Kulaklık ile entegre olarak çalışan iriverOn cihazı; kulaktan sağlık verileri elde edebilen Apple patentli bir sağlık uygulaması.

CİLT

Netatmo June UV İzleme Bileziği

Gün içerisinde güneş ışınlarına ne kadar maruz kaldığınızı ölçen, ne zaman ve nasıl korunmanız gerektiğini bildiren bu cihaz; iPhone, iPad veya iPod Touch ile entegre bir şekilde çalışıyor.

Electrozyme Tek Kullanımlık Geçici Dövme

Spor ya da her hangi bir aktivite yaparken elektrolit ve sıvı seviyelerini, kas yoğunluğunu ve fiziksel performansı ölçmeye yarayan bir cihaz.

CİHAZLARIN GENEL ÖZELLİKLERİ

UYKU

 • Uyku görüntüleme şablonları
 • Uyku apnesi belirtilerini algılama
 • Hafif alarm

FITNESS

 • Hareket takibi
 • Kalp atışı takibi
 • Deri sıcaklığı ve terleme görüntüleme
 • Yakılan kalori miktarının takibi
 • Sessiz uyandırma alarmı
 • Mobil telefon uyumlu uygulamalar

ÜRÜNLER VE PROTOTİPLERİ

NeuroOn (Eski Zizz)

NeuroOn yüz maskesi; ışık terapisi ve titreşimler yoluyla, özellikle uzun uçak yolculukları sonrasında yaşanan jetlag problemini çözmeye yardımcı olan bir cihaz.

Fitbit

Birkaç farklı cihazı bulunan FitBit; tüm gün sağlık takibi yapma imkanı veren teknolojilerden oluşan bir giyilebilir teknoloji cihazı.

Nike+FuelBand SE

Yalnızca iOS uyumluluğu bulunan ve Nike+ sitesi üzerinden kontrol edilebilen, hatırlatıcılar yardımıyla size spor vaktinizi hatırlatan bir fitness aksesuarı.

Basis Peak

Herhangi bir sırt bağına ihtiyaç duymadan, dokunmatik ekranlı yapısıyla, kalp atış hızını görüntüleyen bir cihaz.

Samsung Gear Fit

Kişiselleştirilmiş “Fitness Motive Yöneticisi” olarak lanse edilen cihaz sayesinde; gün boyu yaptığınız tüm aktiviteleri takip edebiliyorsunuz.

Jawbone UP24

Sağlığınızla ilgili tüm gelişmeleri, 24 saat takip eden Up 24, Android ve iOS cihazlarına, Bluetooth 4.0 üzerinden, uyumlu bir uygulama yoluyla bağlanan bir cihaz.  Cihazı benzerlerinden ayıran özellik ise; elde ettiği verileri grafik halinde kullanıcıya sunuyor olması.

GİYİM

Giyilebilir Güneş Panelleri

Akıllı cihazlara bağımlılığımız arttıkça, bu cihazların güç talebi de artıyor. Dolayısıyla değiştirilebilir bataryalar, portatif şarj aletleri gibi geçici çözüm arayışlarımız veya gittiğimiz her yerde priz arama gibi sıkıntılarla sıkça karşı karşıya kalışımız, çoğu zaman bizi bıktırabiliyor. Giyilebilir teknolojinin bu konuyla ilgili bir sonraki adımı da; bu sorunu ortadan kaldırmaya yönelik olacak. Güneş enerjisini kıyafetlerimizde depolayıp, ihtiyacımız oldukça kullanabileceğiz. Böylece kıyafetlerimizi bir şarj istasyonu olarak kullanmamız mümkün olabilecek. Bu konudaki ilk girişim ise; Voltaic Systems’tan geldi. Ürettikleri sırt çantası, üzerinde solar paneller barındıran bir teknolojiye sahip. Bu çanta sayesinde; gün ışığı olduğu sürece, istediğiniz her şeyi şarj edebiliyorsunuz.

 

Submit a Comment