Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Glass, Doktorun Üçüncü Gözü Olabilir mi?

Google Glass, Doktorun Üçüncü Gözü Olabilir mi?
Dr. Atilla Oğuzhan

Giyilebilir teknolojiler konusunda önderliği eline alacak gibi görünen Google, 2013 yılı ve sonrasına da Google Glass ürünü sayesinde teknoloji dünyasına damgasını vuracak gibi gözüküyor. Google Glass, bir gözlük gibi kullanılabilen, bükülebilir, sağlam malzemeden yapılmış, hafif ve giyilebilir bir dijital teknoloji ürünüdür.

Daha önce eşi benzeri olmayan bu ürün; fotoğraf ve video çekebilme, ses kaydedebilme ve çoklu görüntülü konuşma yapabilme özelliklerine sahip bir cihaz.

Google Glass resmi sitesinde açıkladığına göre; “Ok Glass” komutundan sonra söyleyeceğiniz “Take a photo”, “Record the video” gibi komutlarla çalışmaya ve komutunuzu gerçekleştirmeye başlıyor. Cihazın elle kontrole ihtiyaç duyulmadan (handsfree) kullanılması birçok alanda kullanımını daha da önemli hale getiriyor.

Google Glass’ın, fiyatı 1.500 dolar civarında belirlenmiş ve beta versiyonuna başvurular şu an için bitmiş durumda. Ürünle ilgili gelişmeleri yakından takip etmek isteyenler buradan formu doldurabilirler.

Google Glass ile neler yapabileceğinizi görmek için, Google’ın yakın zamanda yayına aldığı resmi web sitesini inceleyebilir ya da aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Teknoloji bu kadar ilerlemeden önceki zamanlarda, piyasaya çıkan ürünler genellikle az işleve sahip ürünlerdi. Oysa günümüzde çıkan ve ‘Muti-task’ yani çoklu görev yapabilen cihazlar ağırlıkta. Özellikle Google, deyim yerindeyse, birkaç karpuzu tek bir koltuğa sığdırmaya çalışarak, bir bilgisayarın yaptığı pek çok işlevi Google Glass’a entegre etmiş. Bilginin anlık olarak paylaşımını mümkün kılan Google, aynı zamanda geliştirilecek yeni uygulamalar, ekstra sensörler ve medikal cihazlar sayesinde Glass’ın kullanım alanlarını arttıracağı da aşikâr.

Cihaz sayesinde, gerçek zaman akışının kullanıcı tarafından anında görüntülenebilme özelliği sayesinde en çok katkı sağlayacağı alanlardan bir tanesi de sağlık sektörü olacak gibi görünüyor.

Peki sağlık alanında Google’a Glass nerelerde kullanılabilir?

• Herhangi bir sağlık kuruluşuna uzak olan hastalara müdahale edecek olan acil ekipleri Google Glass sayesinde merkezde bulunan uzman ekiplerle iletişim kurarak, görüntülü olarak destek alabilirler. Bu sayede hastane içerisinde hazır bekleyen uzman grup da durumu öngörerek müdahale anına daha iyi hazırlanabilir.

• Acil hastaların, hastanedeki uzman ekibe yetiştirilene kadar geçen sürede, EKG ve diğer hayati bulgularını merkezdeki ekiple danışarak en doğru tedaviye yolda başlamaları sağlanabilir.

• Uzman ekipler, yatalak hastaların hayati bulguları ve son durumunu Google Glass sayesinde anlık olarak takip edebilirler.

• Cerrahlar, Google Glass sayesinde belirli durumlarda, anlık olarak uzaktan danışma ve yardım alabilirler.

• Öğrenci eğitimi, uzaktan vaka gösterilmesi, ameliyatların eğitim amaçlı izletilmesi, ameliyatları izleyen cerrahi ekibin anlık bilgi sahibi olmasıyla konsultasyon değerlendirmesi yapması imkanı gerçekleşebilir.

• Doktorların, hasta muayenesi ve müdahalesi sırasında her iki elini kullanması gereken durumlarda bir veri bankasından hasta hakkında online bilgi almaları sağlanabilir.

• Hastanın tahlil ve MR sonuçlarının görüntü ve verilerine basitçe ulaşılarak hızlı bir şekilde teşhis konulabilir.

• Tıp eğitiminde, bir eğitimci derslerini anlatırken, istediği kişiyi anlık olarak çevrimiçi derse davet edebilir.

• Bireysel olarak sağlığımıza dikkat etmemiz gereken, sağlıklı ürün, kalori hesaplama gibi durumlarda anlık bilgiye ulaşma sağlanabilir.

• Uygulamaların ve beraber kullanılabilecek sensör teknolojisinin gelişmesiyle kişiye özgü fitness programı belirleme, kalp hızı, tansiyon ölçümü, cilt rengi, ateş gibi durumların değerlendirilmesi mümkün olabilir.

• Çeşitli rahatsızlıkların ön tanılarını tespit edebilme ve değerlendirme olanağı sağlayabilir.

• Fizik tedavi sırasında yapılan egzersizler ve müdahaleler videoya kaydedilerek, daha sonra hasta ve tedavi yöntemi hakkında değerlendirmede bulunulabilir.

• Yabancı dildeki bir hasta ile doktor iletişimini kolaylaştıracak anlık çeviri hizmeti oluşturulabilir.

Google Glass, eş zamanlı ve hızlı bilgi kaynağı olması açısından sağlık alanı için son derece önemli bir teknoloji. Bir doktorun veya sağlık görevlisinin fiziki muayenesindeki tatminin ve iletişimin yerini asla tutmayacaktır fakat birçok rutin kontrol ve sağlık hizmetini kolaylaştıracaktır.

Şu an için adından anlaşılacağı gibi “Google Glass Project” bir proje. Bakalım zaman neler gösterecek ve uygulama geliştiricilerin de katılımıyla, Google Glass’ın arttırılmış gerçeklik teknolojisi bizim de tahmin edemediğimiz nerelere gelecek.

 

 

Comments

Submit a Comment