Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Akıllı Telefonlarla Diyabet Kontrol Altına Alınabilir

Akıllı Telefonlarla Diyabet Kontrol Altına Alınabilir
Seçil Uygungil

Son yapılan bir araştırma diyabet hastalarının akıllı telefonlar aracılığıyla başarılı bir şekilde ayakta tedavi edilebileceklerini kanıtlamış oldu. Virginia Üniversitesi’nin Center for Diabetes Technology Başkanı Boris Kovatchev ve üç ülkeden araştırma görevlilerinin oluşturduğu grup, geliştirmeye başladıkları “yapay pankreas” sayesinde sağlıklı bir bünyede pankreasın ayarladığı kan şekerini, akıllı telefonlar aracılığıyla da ayarlayabileceklerini gösterdi.

Bu araştırmadan daha önce geliştirilen yapay pankreaslar ayakta tedavi edilen hastalardan çok hastanede tedavi görenler üzerinde etkili olmuştu.  Önceki araştırmalarda yapay pankreası kontrol etmek üzere kullanılan laptopların yerini akıllı telefonların alması, araştırmanın ayakta tedavide başarı sağlamasının en büyük nedeni.

Virginia Üniversitesi, Padua Üniversitesi ve Montpellier Üniversitesi‘nin geliştirdiği Diabetes Assistant (DiAs) sistemi akıllı telefonlara eklenip 20 hasta üzerinde test edildi. Tip 1 diyabet hastalarının gerekli durumda pankreaslarından salgılanamayan insülin hormonunun 42 saat boyunca izlenimi ve salgılanması sağlandı. Günümüzde tip1 diyabet hastalığının en yaygın tedavisi insülinin enjeksiyon yoluyla alınmasıdır. Ancak Diabetes Assistant sisteminin, %97.7 oranında başarılı bir şekilde çalışması yeni bir tedavi yöntemine umut olabilir.

Submit a Comment