Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hızlı Okumada Yeni Uygulama Spritz

Hızlı Okumada Yeni Uygulama Spritz
Alperen Sözen

Kitap okumak çok keyifli olsa da, çok fazla zaman alabiliyor. Okuma hızımızın artmasında günlük konuşmalarımızda kaç kelime kullandığımızdan tutun da, okuma alışkanlığımızın ne kadar erken başladığına kadar pek çok etmen olduğunu düşünüyorum.

Samsung’un yeni giyilebilir teknoloji serisi sayesinde tüketicilere ulaşacak olan Spritz’in okuma uygulaması metinleri oldukça kısa sürede okumamıza yardımcı oluyor.

Daha önce başka uygulamaların da benzer hızlı görsel sunum sayesinde okuma hızını artırmaya çalıştığı oldu. Ne var ki, Spritz’in farklılaşmasını ve rekabet avantajı elde etmesini sağlayan yegane özelliğinin kelimelerin, gözün okuma yaparken gerçekleştirdiği doğal hareketine göre dizilmesi.

İdeal Tanıma Noktası, her kelimenin merkezinden biraz daha solda başlar ve bu nokta aynı zamanda beynin harflerin düzen ve sıralamalarını çözmeye başladığı kesin noktadır. Bir anlamda bu harfi gördüğünüz anda beyniniz kelimeyi otomatik olarak tamamlıyor, bu da sizi hızlandırıyor.

spritz2

Spritz, bu uygulamasında ideal tanıma noktalarını kırmızı harflerle gösteriyor ve ekranda bütün kelimelerin ideal tanıma noktaları aynı boşlukta gösteriliyor. Böylece gözlerimiz kelimeleri okurken hareket etmiyor ve kelimeleri anında çözümleyebiliyoruz. Okuduğumuz an çözümlemiş olmamız, bütün kelimeleri okuyarak beynimizin sıralama işlemini geçmesine yardım etmemize ve daha hızlı okuyabilmemize yol açıyor.

Uygulamanın kısa bir ön gösterimine buradan ulaşabilirsiniz. Sağ üst köşede “click to spritz” butonuna basarak, uygulamaya göz atabilirsiniz.

Submit a Comment