Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Glass’ın Geleceği

Google Glass’ın Geleceği
Alperen Sözen

Bazı fikirler zamanın ötesindedir. Google’ın Glass ürünü ardındaki fikirlerde bunlardan. Giyilebilir teknoloji pazarının özellikle sağlık sektörü için karlılığı, azımsanacak gibi değil. Fitbit, Jawbone, Nike Fuelband benzeri faaliyet ölçen ürünlerin popülerliği, gün geçtikçe artıyor. 2015 başlarında çıkması beklenen Apple’ın saati, giyilebilir teknoloji pazarını muhtemelen bir sonraki aşamaya taşıyacak. Gartner‘ın tahminine göre, Glass ve benzeri ürünleri kullanan firmalar gelecek 3 ile 5 yıl arasında tam 1 milyar dolar tasarruf edebilecek.

Ne var ki, tüketici elektroniği pazarı oldukça oyuncu olabilir. Tüketicilerin bu tür ürünleri toplu halde satın alma gibi bir huyu var. Toplu halde satın almadan kasıt, tüketicilerin kullanıcı deneyimlerine göre diğer tüketicileri etkilemesiyle eş değer.

Bir diğer problem, sınırlı dağıtım. Glass ilk olarak davetiye usulü ile pazara sürüldü. Bu da demek oluyor ki, seçili bir zümre ilk deneyimi yaşayabildi. Kullanımı ve deneyimi geniş tabana yayılmayan ürün hakkında, sıradan tüketicinin pek bir fikri yok. Her ne kadar, demo versiyonu kullanan bilim adamları özellikle de doktorlar pek çok deneyimi tatsa da, son tüketicinin ürünü ne için kullanacağı çok da açık değil.

Sağlık sektörü için Glass son derece başarılı bir ürün. Bu sektör dışında kullanımıyla ilgili pek bilgi olmasa da, ürün hakkında yazılanlardan pek çok sektörün bu üründen faydalanabileceği çıkarımı yapılıyor. Bilim insanları ve özellikle de doktorların Glass kullanımı için çok fazla materyal bulmak mümkün.

Apx Labs ve Augmate gibi Glass’a özel yazılım platformları açan ve yazılımcıları sağlık sektörü dışında, mobil çalışan kullanıcılara yönelik uygulamalar geliştirmeye yönelten firmalar tam da bu noktada devreye giriyor. Şimdilik hastanelere yönelik olsa da, CrowdOptic teknolojisinin giyilebilir ürünler üzerinden bilgi akışını sağlaması, Glass’ın gelişmiş eğitim tekniklerini sınıflara taşımasına olanak verebilir.

Glass’ın sağlık sektöründeki yerinin ameliyatlarla da sınırlı kalacağı düşünülmüyor. Kanser taramaları, yaşamsal vücut değerlerinin ölçümü, kendini ölçümleme gibi sağlıkla ilgili pek çok konuda da Glass uygulamalarının geliştirilmeye çalışıldığı gelen haberler arasında.

Farklı sektörlerden oyuncuların da Glass’ı efektif kullanabileceği biliniyor. Özellikle perakende sektörü ve Amerikan ilaç sektörü, Glass’ın büyük kullanıcıları haline gelebilir.

 

Submit a Comment