Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dünyanın En İyi Mobil Sağlık Uygulamaları Yarışıyor

Dünyanın En İyi Mobil Sağlık Uygulamaları Yarışıyor
Onur Tuhta

Şubat ayında Abu Dhabi’de gerçekleştirilecek olan Dünya Zirvesi Ödüllerinde mobil uygulamalar konu başlığı altında, sağlık ve eğitim alanında finale kalan uygulamalar açıklandı.

İşte 40 proje arasında finalist olmaya hak kazanan mobil sağlık uygulamaları:

Hormon Kontrol (Hormone Check):  Hormon sistemini bozucu maddeler konusunda  kozmetik ürün tüketicilerini uyaran bir uygulamadır. Ürün barkodlarının taratılmasıyla zararlı maddeler konusunda tüketiciyi uyaran uygulama, ayrıca veri tabanında bulunmayan ürünlerin kullanıcılar tarafından bildirilmesine de olanak sağlıyor.

Prognoz: Teşhisiniz (Prognosis: Your Diagnosis): Sri Lanka’da geliştirilen uygulama, hekimlere ve tıp öğrencilerine yönelik bir oyundur. Simülasyon benzeri bu uygulamada hasta şikayetlerinden ve ipuçlarından yola çıkarak teşhis konmaya çalışılmaktadır.

Pozitif Teknoloji (Pozitive Technology): Günlük stres ile başa çıkmak için tasarlanan bu uygulama, kullanıcılara psikolojik destek vermeyi hedeflemektedir. Stres oranına göre, kullanıcının 3 boyutlu sanal gerçeklik ortamında sorunlarından uzaklaşması sağlanmaktadır. 3 boyutlu teknolojinin kullanıldığı ilk mobil uygulama olması da uygulamanın artı bir özelliğidir.

Kanserle Yaşam (Live With Cancer): Danimarka’da kanser hastalarına, ailelerine ve bakıcılarına yönelik bir uygulamadır. Günlük, takvim ve bilgilendirici içeriğe sahip bu program ayrıca hasta hikayelerini, dileklerini ve destek hizmetlerini de içermektedir.

Sosyal Diyabet (Social Diabetes): Tip I diyabet hastaları için İspanya’da geliştirilmiştir. Hastalara öz denetim sistemiyle daha sağlıklı alışkanlıklar kazandırmayı hedefleyen uygulama bireysel kayıt sistemine dayanmaktadır. Egzersiz, yemek gibi faktörler kullanıcı tarafından kayıt edilir ve sistem verilere göre insülin oranı önermektedir.

Sizce hangi uygulama birinciliğe daha yakın?

Submit a Comment