Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Yapay Zekayı Ultrason ve MRla Birleştiren Yeni Girişim

Yapay Zekayı Ultrason ve MRla Birleştiren Yeni Girişim
Alperen Sözen

MR çekimi hem uzmanlık gerektiren hem de ekipman bakımından oldukça masraflı bir işlem. Aynı şekilde ultrason cihazları da, maliyetli ve mobilite açısından verimli değil. Girişimci Jonathan Rothberg tüm bunların değişebileceğini düşünüyor.

Butterfly Network ismini verdiği 3 yıllık firmasına 100 milyon dolarlık fon bulan Rothberg, sağlık sektörünü daha iyiye dönüştürmeye hazırlanıyor. MRı ve ultrasonu daha ucuz ve kolay taşınabilir yapabilecek bir el cihazı üzerinde çalışan firma, süreçleri otomatikleştirmeyi de düşünüyor.

Butterfly’ın el cihazı, kullanıcılara medikal görüntüleme sürecinden başlayarak ekrandaki talimatlar yardımıyla yol gösterecek. Burada Apple’ın Panaroma aracının kullandığı yönteme benzer bir yöntem izlenecek. Bu cihaz ayrıca, ultrason taramalarını gerçek zamanlı 3 boyutlu görselleri hazırlamak için kullanacak. Böylece doktorlara bebeğin Down sendromlu olup olmadığı hakkında bilgi verilebilecek.

Cihazın bir diğer avantajı kullanıldıkça daha da güçlenmesi olacak. Bulut bilişime yüklenen tarama verileri yardımıyla, yapılan her taramada yapay zeka puanı yükselecek. Böylece cihazı kullanan doktor ya da hemşirenin, spesifik MR ya da ultrason bilgisi olmadan, değerlendirme yapabilme imkanı olacak.

Rothberg, teletıp uygulamalarını da cihaza dahil edilerek, uzaktan kontrol ve görüntüleme değerlendirmesini mümkün kılmayı düşünüyor. Merakla beklenen cihazın proje aşaması tamamlandı. Bugünlerde ise prototip üretimi deneniyor.

Submit a Comment