Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Samsung Galaxy S5 ve Sağlık Uygulamaları Tanıtıldı

Samsung Galaxy S5 ve Sağlık Uygulamaları Tanıtıldı
Buğrahan Ceylan

Mobile World Congress‘te dün pek çok yeni teknoloji tanıtıldı ama hiç şüphesiz bu teknoloji ve cihazların içinde en merakla bekleneni Samsung’un yeni akıllı telefonu Galaxy S5 oldu.

Önceki gün Samsung ve S-Health hakkında yazdığımız yazıda genel bilgileri vermiştik. S-Health, Galaxy S4 ile birlikte daha da geliştirilmiş bir mobil sağlık uygulamasıydı. Samsung’un yeni cihazında ise bu uygulamaların daha gelişmiş sensörler ve donanım gücü ile geliştirilmesi bekleniyordu. Nitekim öyle oldu. Henüz detaylı ayrıntılarla birlikte olmasa da Samsung Galaxy S5’te bulunan sağlık amaçlı uygulamalar ve sensörler şu şekilde;

Galaxy S5 akıllı telefonunda sensörler ustaca kullanılmış. Daha önce Apple’ın öncülüğünü yaptığı parmak izi okuyucuyu cihazına ekleyen Samsung, bir adım öteye giderek kullanıcının kalp ritmini ölçebilen sensörleri de unutmamış. Telefonun arka kısmında bulunan küçük bir alan, parmağınızı yerleştirdiğiniz anda kalp ritminizi okuyabilecek. Her ne kadar büyük ekranlı bir telefonun, ağır bir antrenman sırasında bu amaçla kullanımı bana şimdilik zor gözükse de iyi bir başlangıç. Tabii bu konuda Samsung’un Apple’dan önce davrandığını belirtmek gerekiyor. Daha önceden bu haberimizde Apple da benzeri teknolojiler ve beklenen yeni iPhone modeli için patent çalışmaları yapmaktaydı.

samsung_fitness

S-Health uygulaması ise bu kez önümüze Fitness uygulaması ile çıkıyor. Kullanıcının en verimli şekilde nasıl kilo verebileceğini sunabilen uygulama tamamen kişiselleştirilmiş bir deneyim ve çözüm seçeneği sunuyor.

Bir diğer faydalı işlev ise, Samsung Galaxy S5’te uyku düzeni ve kalitesini takip edebilecek olması. Hem iOS hem de Android için uyku ile ilgili pek çok uygulama bulunmasına rağmen, cihazın kendi donanımıyla tam bir uyumluluk içinde çalışabilecek dahili yazılımın bulunması da güzel bir özellik.

Samsung yalnızca Galaxy S5 ile değil aynı zamanda akıllı saati Galaxy Gear‘ın da yeni modellerini tanıttı. Giyilebilir teknolojiler ve mobil sağlık alanında etkinliğini artırmak isteyen Samsung’un, cihaz ve uygulamaları arasında tam bir senkronizasyon sağlayacağını söylemek yanlış olmaz.

Submit a Comment