Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google Ventures ve Dijital Sağlık Yatırımları

Google Ventures ve Dijital Sağlık Yatırımları
Ali Mahmut

Google Ventures, en büyük medikal yazılım yatırımını yaptı. Kanser hastalarının verilerini toplayarak doktorlara tedavi kararlarında yardımcı olan Flatiron Health‘e 130 milyon dolarlık yatırım geliyor. Google Ventures dışında, First Round Capital, Laboratory Corparation of America ve melek yatırımcılar da; Altos Solutions şirketinin elektronik medikal datalarına ulaşmak için finansörler arasında.

Altos Solutions

Google Venture kurucularından ve ortaklarından Bill Maris: ”Genelde 100 milyon dolar üstünde yatırımlar yapmayız. Takıma, ürüne ve dünyaya faydalı olacağına inandığımız zaman bu büyüklükte bir yatırım yaparız.”

Şirketin raporlarına göre, kanser hastalarının sadece %4’ü klinik denemelerine katılmakta. Hastaların %96’sı kolay erişebilir durumda değil. Bu durum; tedavi ve hastaların durumları hakkında bilgi toplanmasını zorlaştırıyor. 2012 yılında kurulan Flatiron; yazılımı ile klinik verilerden, hasta tedavi sonuçlarına, doktor notlarından, finansal bilgilere kadar geniş bir ağda veri toplamakta ve topladığı bu verileri onkologlar ile paylaşmakta.

Flatiron platform

Doktorlar, Flatiron platformunu kullanarak; kanser hastalarına uygulanmış tedavileri inceleyerek, alınan sonuçları dikkatlice değerlendirebilmekte. Platformu kullanan doktorlar, kendi hastaları dışında kimlik bilgilerini, gizlilik politikası dolayısıyla öğrenemiyor. Flatiron’un kurucularından Nat Turner‘a göre; data platformlarını aktif olarak kullanan 500 – 1000 arası onkolog var. Nat Turner ve Zach Weinberg, 2010 yılında Invite Media şirketlerini Google’a satmıştı.

Yapılan yatırımlar Flatiron’un, Altos Solutions şirketinin elektronik onkoloji raporlarına ulaşmasına imkan verecek.

Nat Turner: ”Alton’un sunduğu elektronik medikal verileri kullanan 1.300 sağlık çalışanı var. Şirket çalışanlarının %60’ı anlaşma tamamlandığında Flatiron’a katılacak.

Google Venture yatırımları arasında, büyük veri sunan, medikal yazılımcı şirketleri var. Şirket daha öncede, DNA verileri toplayan DNAnexus Inc ve tümör analizleri için büyük verileri kullanan Foundation Medicine firmalarına finansör olmuştu.

Submit a Comment