Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

MSK ve Medidata Kanser Araştırması İçin Ortaklığa Girdi

MSK ve Medidata Kanser Araştırması İçin Ortaklığa Girdi
Kubilay Han Uluerim

Memorial Sloan Kettering Cancer Center (MSK) yaşam bilimleri temalı klinik araştırmalar için bulut tabanlı çözümler üreten Medidata ortaklaşarak onkolojide mobil sağlık teknolojileri kullanma kararı aldı.

Medidata ve MSK, bu ortaklık sayesinde kanser tedavisi sırasında yaşam kalitesini arttırmak için giyilebilir sensörler ve mobil teknoloji kullanmanın etkilerini ölçecek. MSK, araştırma boyunca aktivite takip cihazları, mobil uygulamalar ve Medidata’nın bulut tabanlı platformunu kullanarak multipl miyelom hastalarının hareket modellerini çıkaracak. Ortaklaşa yürütülen bu proje, indüksiyon kemoterapisi gören hastaları denek olarak kullanacak. Hastalar, Patient Cloud ePRO uygulaması sayesinde faaliyet seviyesi, yorgunluk ve iştah gibi yaşam kalitesiyle ilgili konularda rapor verecekler.

Aktivite takip cihazları, MSK araştırmacılarının veri toplayıp SensorLink platformu üzerinden analiz yapmaları için kullanılacak. Bu platform, her türlü eylemi anlık olarak takip edecek; hareket ve uyku kalitesi modelleri hakkında veri toplayacak. Hastaların araştırmaya başlamadan 1-7 gün önce takip cihazlarını takarak bir taban çizgisi oluşturmaları istenecek. Asıl araştırma terapiden 4 ay sonra başlayacak. Tedavi boyunca MSK araştırmacıları analiz ettikleri verileri kullanarak hastanın tedaviye bağlılığı, veri kalitesi ve çeşitli eğilimlerle ilgili değerlendirmeler yapacaklar.

Submit a Comment