Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Novartis, Twitter’da Organ Bağışı Konulu Kampanya Başlattı

Novartis, Twitter’da Organ Bağışı Konulu Kampanya Başlattı
Buğrahan Ceylan

Organ bağışı, yaşarken ya da yaşamınız sona erdikten sonra, organlarınızın başka bir insanın çalışmayan organının yerine kullanılmasına izin verilmesidir. Bu yöntem sayesinde, görmeyen bir insan görme yetisini yeniden kazanabilir ya da çok az bir zamanı kalan bir karaciğer hastasının hayata yeniden tutunmasına olanak tanıyabilir.

Organ nakli, beyin ölümü gerçekleşmiş ya da canlı kişilerden alınan organlar ile yapılır. Bu organların alındığı kişilere ise donör ya da verici denir. Organı alan kişiye ise alıcı denmektedir. Son yıllarda cerrahi tekniklerin daha da gelişmesi ve yeni ilaçların keşfedilmesi sayesinde organ naklinde başarı oranları git gide artmaktadir.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl yaklaşık olarak 3000 hasta böbrek nakli, 1000 kadar hasta da karaciğer nakli ile hayata yeniden tutunmuştur. Dünyada her yıl 112.000 organ nakli yapılmasına rağmen mevcut olanaklar talebi yine de karşılayamamaktadır.

Organ nakli alanında 30 yılı aşkın bir deneyime sahip olan Novartis,  Twitter’da  3-9 Kasım Organ Bağışı Haftası boyunca sürecek olan #YasamiPaylas etiketi ile bir farkındalık kampanyası başlattı. Bu kampanya ile, organ bağışı ile ilgili bilgilendirici içerikler yayınlayan ilaç şirketi konuyla ilgili bir de video hazırladı;

 

Submit a Comment