Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

En İyi Yatırımı Yapmanın Temel Yolları

En İyi Yatırımı Yapmanın Temel Yolları
Buğrahan Ceylan

İşletmeniz hangi sektörde olursa olsun, yapacağınız yatırımların yerinde ve akıllıca olması zaman geçtikçe önemini arttırmakta. Çünkü her alanda, özellikle teknoloji ve bilişim sistemlerinin ilerlemesiyle kullanılabilecek araçların sayısı gün geçtikçe çoğalıyor. Sadece yeni mecraların ortaya çıkışı değil, aynı zamanda teknolojinin geliştiği yerde sosyal ihtiyaçlar da artmakta. Sosyal medyanın ortaya çıkışı ve belli trendlerin gelişmesiyle açığa çıkan problem ve sorunlar, bugün pek çok üniversite ve kurumda araştırma konusu haline gelmiştir. Benzerlerini çoğaltabileceğimiz bu gibi sebeplerle, eğer işinize yönelik bir yatırım yapmak istiyorsanız kesinlikle önce belirlemeniz gereken bazı kriterler var. En çok kazancın ne şekilde elde edilebileceğini tahmin etmenin bazı yolları mevcut.

Gerçek Yatırımınızı Hesaplayın

Nereye, ne şekilde yatırım yapacağınızı hesaplayabilmek aslında hiç kolay bir iş değil. Öncelikle, verdiğiniz reklam ve pazarlama aktivite masraflarını ortaya çıkarmanız gerekiyor ki bu sadece işin gerçekten kolay kısmı. Bu masrafları çıkartırken diğer dikkat etmeniz gereken nokta ise, bu aktiviteleri  uygularken harcadığınız zaman. Örneğin; sosyal medya hesap yönetimi yapacaksanız, tüm gönderilerinizi ayarlamak ve zamanında gönderebilmek için harcayacağınız zamanı göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Ne Kazanmak İstediğinizi Belirleyin

Kurumsal iş dünyasında pazarlama, satışları artırmak üzerinedir. Fakat özellikle sağlık hizmetleri içerisinde yer alıyorsanız, amaçlarınız yalnızca satış oranlarını arttırmaktan biraz daha farklı olabilir. Nedir bu farklılıklar kısaca sıralayalım:

  • Hastalar için tercih sebebi olmanızı sağlamak.
  • Hastalara yönelik marka bilinirliğini arttırmak.
  • Hastalar için davranışsal eğitim.
  • Marka farkındalığınızı artırmak.
  • Uzmanlık itibarınızı oluşturmak.
  • Sağlık hizmetleriyle alakalı fark yaratacak hizmetlerinizi tanıtmak ve sunmak.

En Üretken Pazarlama Aktivitelerini Seçin

Sağlık hizmetlerinde belirli bir eksik alanı hedeflemek ve  bu alan üzerinde yatırım yapmak, sizin hedefi tam 12’den vurabilmenizi sağlayacaktır. Özellikle, eğer sınırlı bir bütçeniz varsa yapılabilecekler arasında iki muhtemel seçenek vardır:

  • En acil ihtiyaç duyduğunuz alana yatırım yapmak.
  • Kısa vadede en etkili sonuçları alabileceğiniz alanlara yönelmek.

Eğer yatırım yapacağınız alanı daha önce denediyseniz, bu seferki denemeniz sırasında bir önceki sonuçları alıp iyice incelemeniz ve bu sefer hangi yolun en iyisi olduğuna karar vermeniz gerekir.

 Analizleri Takip Etmek ve Yorumlamak

Öncelikle daha önce yapılmış pek çok pazarlama sonuçlarını inceleyebilirsiniz. Analiz takibinde gerekli ayarlamaları bir kez yaptığınız zaman sonuçlar kaliteli bir şekilde gelmeye başlayacaktır.

1-  İlk olarak hasta bilgi merkezinizde, hastalarınızın tüm bilgilerinin kaydedildiği bir alan yaratın.

2-  Hastalarınızın isim ve sağlık sigorta bilgilerini kaydeden çalışanlarınızı bu işi özenli yapmaları için kısa bir eğitimden geçirin.

3-  Web sitenizin trafiğini öğrenmek ve ziyaretçilerinizin ne tür etkileşimlerde bulunduğunu öğrenmek için Google Analytics ya da benzeri bir programı mutlaka kurun.

4-  Yeni hasta kayıtlarının ya da farklı bir hizmetinizin satış oranlarının, hangi zaman aralıklarında arttığını gözlemleyin ve bu bilgileri analiz ederek bir strateji kurun.

Hangi alanda olursanız olun, örneğin sağlık hizmetlerinde, seçtiğiniz pazarlama yolunu hesaba katarak harcamalarınız doğrultusunda sunduğunuz hizmetin size ne kadar kâr getirdiğini hesaplayın.  Bu şekilde, ileride vereceğiniz kararları doğru ve kesin bilgiler üzerine oturtabilirsiniz.

Submit a Comment