Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Görme Engelliler İçin Akıllı İlaç Kapsülü Projesi

Görme Engelliler İçin Akıllı İlaç Kapsülü Projesi
Buğrahan Ceylan

Tek Doz Dijital’de daha önce pek çok kez sağlıkta dijital gelişmelerin engelli insanlar için nasıl kullanıldığından bahsetmiştik. Eğer buraya tıklarsanız bu kullanım alanları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Bugün ise, çoğu zaman dünyanın en gelişmiş ülkelerinden haberlerini almaya alışık olduğumuz bir uygulama İzmir’de gerçekleşiyor.

Engelsiz İlaç Projesi kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde, görme engelli vatandaşlarımızın daha kolay ilaç kullanımı amacıyla eczanelere sesli ilaç kutusu dağıtılacak. Ege Üniversitesi, Çağdaş Görme Engelliler Derneği, EDAK Ecza Kooperatifi ve Çevreci Ezacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) iş birliği ile gerçekleşen bu projenin yalnızca İzmir için değil, gelecekte tüm Türkiye’de yaygın bir uygulama haline gelmesi arzulanmaktadır.

Hayata geçirilen bu projede, ilaçların üzerine Braille alfabesiyle kabartmalı şeritler yapıştırılması planlanıyor, bu sayede Braille alfabesini okuyabilen görme engelli vatandaşların bu kabartmalı şeritler aracılığıyla ilacın ismini, kullanım şeklini ve son kullanma tarihini okuyabilmeleri amaçlanıyor. Dünyada görme engelli insanlar için Braille alfabesi kullanılarak gerçekleştirilen farklı projeler de mevcuttur.

Braille alfabesini okuyamayan vatandaşlar ise, bir dijital teknoloji ürünü olan sesli ilaç kutularına sahip olabilecekler. Bu kutular sayesinde 10 farklı ilacı tanımlayabilecek olan görme engelli vatandaşlar bu sayede ilaçların yanlış kullanımı sonucu ortaya çıkabilecek risklerin de önüne geçebilecek.

 

Submit a Comment