Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıkta Gizliliğin Önemine Dair

Sağlıkta Gizliliğin Önemine Dair
Buğrahan Ceylan

Çoğumuz mobil teknoloji ve sosyal medyanın gelişimi ile birlikte gelen iletişim kolaylığının artık farkındayız ve bu kolaylığı olabildiğince aktif olarak kullanmaya çalışıyoruz. Peki, her şeyin daha şeffaf olduğu, iletişimin, bilgi paylaşımının bu kadar kolaylaştığı ve hızlandığı bu çağda sizi de rahatsız eden bir şey yok mu?

Aslında bu yazının konusu, kullanıcıların sağlık bilgilerinin gizli tutulmasının önemi ile ilgili. Bu konuya değinmeden önce tüm bu iletişim çılgınlığının, sadece hastalar için olan kısmına değil, günlük hayatta herkesi rahatsız edebilecek bir boyutuna değinmek istiyorum.

Şöyle ki; restoranda yemek yerken, ya da otobüste yolculuk yaparken mutlaka denk gelmişsinizdir; yan masadan ya da otobüsün arka sıralarından bir vatandaşın telefonu çalması ile başlar her şey. Eğer şanslıysanız ve bu telefonu çalan kişide biraz olsun duyarlılık var ise bu görüşme ya kısa kesilir ya da kimseyi rahatsız etmeyecek şekilde mümkün olduğu kadar kısık sesli yapılmaya çalışılır. Ama eğer şanssızsanız, yol ya da sipariş ettiğiniz yemeğiniz bitene kadar, o konuşmaya bire bir şahit olmak zorunda kalabilirsiniz. Akıllı olmasına gerek yok, standart bir telefona sahip olan kişi size bu eziyeti çektirebilir. Gelmek istediğim nokta, iletişim kanallarıyla beraber, insanlarda davranış değişiklikleri de beraberinde gelmektedir ve bu değişikliğin içindeki en önemli olan şey ise gizliliktir. Gizlilik; hem birey için hem de bireyin etrafındakiler için. Şahsen ben hiç kimsenin evinde ya da toplum içinde yaşadığı problemlerden haberdar olmak istemiyorum.

Her bilgiyi paylaşma isteğinin olduğu bu dönemde gizliliğin ihlal edilmesi ya da onay alınmadan kişisel bilgilerin paylaşımı son zamanlarda sıkça rastlanmaya başlanmıştır. Ne kadar paylaşımcı olursa olsun, çoğu insanın tamamıyla anlatmak istemeyeceği bazı konular vardır. Bu konulara örnek vermem gerekirse; birincisi maddi olanakları ve mal varlığı, ikincisi ise sağlık durumudur. Bizim konumuz ağırlıklı olarak sağlık bilgisi ve bu bilginin gizliliğinin ne kadar önemli olduğu üzerine.

İnsanoğlu doğası gereği kendinden farklı olan her şeye bir nebze olsun önyargılı yaklaşmıştır. Denk gelmişsinizdir; ruhsal ya da akli dengesi yerinde olmayanlara karşı mesafeli, tedirgin hatta kaba davranan kişiler mutlaka olmuştur. Kim böyle bir muamele ile karşı karşıya kalmak ister ki? Sırf toplumdan dışlanmamak ya da farklı davranış ve tutumlara maruz kalmamak için pek çok kişi hastalıkları için tedavi yollarını gizlemektedir. Depresyonda olan bir genç kız, arkadaş ortamında farklı bakışları üzerine çekmemek için psikolojik destek almamayı seçiyorsa ya da cinsel hayatlarındaki problemler yüzünden evliliği yıkılacak düzeye gelen insanlar, sırf ortaya çıkar diye bir doktora gözükmüyorsa, gizliliğe olan saygı ve hassasiyet konusunda hepimize bazı görevler düşmektedir. Çünkü insanlar önce kendilerini ve bakış açılarını değiştirmedikçe, toplumsal ilerleyiş ya da daha çağdaş seviyelere ulaşılması nasıl beklenebilir ki?

Şu bir gerçek ki; yapılan pek çok hata telafi edilebilir. Yapılan yanlış seçimler yüzünden kişinin kaybettiği iş, para ya da unvanlar tekrar kazanılabilir. Ama bir insanın, sırf sağlık durumunun ortaya çıkması ile maruz kaldığı kötü bakış ve kaba davranışların açtığı duygusal yaralar kolayca iyileşemeyebilir. Bugün, hayatımızı olabildiğince kolaylaştıran, para kazanmamıza, arkadaş edinmemize ve sosyalleşmemize katkıda bulunan sosyal medya ve teknoloji oldukça önemli ve artık hayatımızın ayrılamaz bir parçası. Yine de ister kendi kullanımımızda ister çevremizdeki insanların bu araçları kullanmasında dikkatli olması, saygılı davranması ve hayatımızda önemli riskler oluşturabilecek potansiyel sonuçlara karşı tedbirli olması, teknolojiyi doğru kullanmanın en önemli faktörüdür.

Teknoloji ve iletişimin hayatımıza kattıkları ya da bizden götürdükleri hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sırf içinde bulunduğu sağlık durumu ortaya çıktığı için ya da gizli kalması gerekenler, gizli kalamadığı için yaşanan problemlere hiç şahit oldunuz mu? Sizce bu konuda sağlık görevlilerine düşen sorumluluklar nelerdir?

 

Submit a Comment