Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Dijital Sağlığa Olan İlgi Büyüyor

Dijital Sağlığa Olan İlgi Büyüyor
Buğrahan Ceylan

Yapılan bazı araştırmalara göre özellikle A.B.D.’de akıllı telefon ve tablet bilgisayarların sağlık alanında kullanımı hem hastalar hem de sağlık uzmanları tarafından oldukça yüksektir. Pek çok Amerikalı, kendi akıllı telefon ve tablet cihazlarını sağlık bilgisi edinmek, doktor randevusu almak ve doktorlarıyla iletişime geçmek amacıyla etkili bir şekilde kullanmaktadır.

Harris Interactive’in yaptığı ankete göre, katılımcıların yaklaşık 1/3’ü mobil cihazlarını tansiyon ölçümlerini gözlemek, kan şekeri ölçümlerini doktorlarıyla paylaşmak ve basit hastalıkların teşhisi konusunda kullanmaya oldukça hevesli olduğunu belirtmiştir. Harris Interactive ve diğer pek çok şirketin yaptığı araştırmalar aslında tek bir kapıya çıkmaktadır: Sağlık sektöründe dijital ve mobil gelişmelere olan talep oldukça yüksektir ve artmaya devam etmektedir.

Sağlık sektöründeki mobil gelişmelere bakıldığında kolaylıkla görülebileceği üzerine; uygulama geliştiricileri pek çok hastalık ve sağlık konusuyla ilgili artan sayılarda mobil uygulama piyasaya sürmektedir. Düzensiz kalp ritmlerinin görüntülenmesinden, cilt rahatsızlıklarını belirleyebilen ya da yalnızca mevcut sağlık durumunu korumaya yönelik pek çok uygulama mevcuttur. Hepsinin ise tek bir amacı bulunmaktadır o da sağlık hizmetlerini daha iyi ve etkili bir hale getirmek. Mobil cihaz kullanıcılarının sağlıkla ilgili pek çok şeyi takip ettiklerini ve kullanmak istedikleri göz önünde bulundurulursa geriye yapılması gereken tek bir şey kalmaktadır o da sağlık hizmeti sağlayıcıları için gerekli teknolojik alt yapıyı hazırlamaktır. Aynı şekilde kurumların hazır olması gerektiği gibi, teknolojiyi ve sağlıktaki dijital trendleri takip etmeyen doktorların da bu konuda daha etkin olmaları gerekmektedir.

Aynı araştırma verisine göre, akıllı telefon ve tabletleri sağlık amacıyla kullanmaya hevesli olan insanların pek çoğu genç yaştaki kullanıcılardan oluşmaktadır. 65 yaş ve üstü hastaların yalnızca düşük bir kısmı teknolojiyi kullanmaya heveslidir. Oysa ki bu oranın daha yüksek olması çok daha farklı sonuçları beraberinde getirebilir çünkü düzenli takip gerektiren kronik hastalıklara sahip insanların çoğu belli bir yaş ortalamasının üstünde bulunmaktadır.

 

Submit a Comment