Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Görme Engellileri Normal İnsanlardan Üstün Kılabilecek Live Braille ile Tanışın

Görme Engellileri Normal İnsanlardan Üstün Kılabilecek Live Braille ile Tanışın
Kubilay Han Uluerim

Eskiden adı Live Braille olan EmbroS, basit duyusal işlev bozukluğu olan kişiler için ürünler üreten dünyanın ilk “insan geliştirme” şirketi.

Çandigarh, Hindistan’da Ekim 2015 tarihinde Abhinav S. Verma tarafından kurulan şirket, özellikle görme engelliler için ürünler geliştirmeye odaklanmış durumda. 10 kişilik bir ekip, üretilen ürünlerin yardıma muhtaç insanlar tarafından farkına varılması için sürekli olarak yenilik ve değişiklikler üzerinde çalışıyor.

LiveBraille Mini ve PRO, şirketin şimdiye kadar geliştirdiği 2 ürün. Bu tarz şirketler büyük ofislerde devasa fonlarla çalışıp gazetelerde manşet olmasalar da, arka planda milyonlarca kişinin hayatına olumlu etki edecek bir şey yapıyorlar.

Şirketin geliştirdiği LiveBraille Mini, kullanıcının parmağına takılan yüzük benzeri bir cihaz. Bu cihazın özelliği, kullanıcı kişinin 4.5m yakınında bir cisim tespit ettiği anda uyarı verebilmesi. Hatta cisimlerin sertliğini, hareket hızını ve gittiği yönü bile söyleyebildiği belirtiliyor. Ekibin dediğine göre, LiveBraille kullanan bir kişi, 1 saniyede 3000 cisme bakabilir. Bu, gerçek bir insan gözünden çok daha hızlı. Bu kadar hızın elde edilmesi, dijital teknolojilerin ilerleyen zamanlarda bazı insanları üstün kılabileceği manasına geliyor. Özellikle bu ürün sayesinde, görme engelli kişilerin metroya binmesi, karşıdan karşıya geçmesi ve işine koşarak gitmesi, yani üretken olması mümkün oluyor. Ürün şimdiden 3 eyalette 1000’den fazla engelli tarafından kullanılıyor ve yakın zamanda Flipkart gibi ortamlarda satışa sunulacağı belirtiliyor.

Bu projeler idealist kişiler tarafından kısıtlı imkânlarla yürütülse de, yavaş ama emin adımlarla ilerleyen teknolojinin, bir gün bütün bedensel engelleri kaldırma potansiyeline sahip olduğu aşikâr.

Submit a Comment