Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Google, Gözlerinize Sandığınızdan Daha Yakın

Google, Gözlerinize Sandığınızdan Daha Yakın
Kubilay Han Uluerim

Google, insan gözüne yerleştirilebilen bir mini bilgisayarın patenti için başvuruda bulundu. Şirket, bilim-kurgudan aldığı ilhamla bir icat üzerinde çalışıyor olsa da, cihazın birçok farklı özelliği olduğu söyleniyor. Bunlardan en önemlileri görüş düzeltme, veri depolama ve radyo bağlantısı.

News‘e göre, bahsi geçen “göz bilgisayarı”, görüş kabiliyetini artırabiliyor ve ışığı geri yansıtabiliyor. Özel bir anten sayesinde çalışan cihazın veri işlemeye de imkân tanıdığı söyleniyor. Bunların dışında şimdilik detay verilmiş değil. Google patent için başvuruda bulunsa da, cihazın halka sunulacağı zamanla ilgili herhangi bilgi mevcut değil.

Konu hakkında bilgi sahibi Forbes, cihazın göze yerleştirilme aşamasını anlatıyor. Söylenilene göre, sıvı içinde gözün lens kapsülüne yerleştirilen bilgisayar, sıvı katılaştığı zaman göze tam olarak yerleşmeyi başarıyor. Bilgisayarla etkileşime geçmek istenildiği takdirde dışarıdan farklı bir aygıt gerekiyor.

Bu olay, Google’ın geliştirdiği icatlardan birini insan gözüne yerleştirmesinin ikinci denemesi. Bildiğiniz gibi daha önceden pazara sürülen Google Glass da benzer bir teknolojiydi. Lakin, MSN News tarafından açıklanana göre, Google Glass, genellikle iş yeri cihazı olarak kullanılıyor ve günlük hayat için pek tercih edilmiyor.

Patent işlemi tamamlandıktan sonra konu hakkında açıklanacak detaylı bilgiler ise, şimdiden pek çok bio-hacker’ın dikkatini çekmiş bile.

 

Submit a Comment