Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Göz Tarayıcı Uygulamayla Erken Teşhis İmkânı

Göz Tarayıcı Uygulamayla Erken Teşhis İmkânı
Buğrahan Ceylan

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre yaklaşık olarak 40 milyon kişi dünyada görme zorluğu ve körlük yaşamaktadır ve bu sayının yaklaşık %90’ı düşük gelirli ülkelerde bulunmaktadır. Tahmin edilmektedir ki tüm bu görme problemi yaşayan hastaların erken ve etkili bir sağlık hizmeti görmüş olmaları, bu oranı %80 oranında azaltabilmekteydi.

Bilim insanları bu durumun önüne geçebilmek amacıyla mobil teknolojiden faydalandılar ve “Taşınabilir Göz Tetkik Kiti” oluşturdular. Mobil cihazlara entegre edilebilen bu kit sayesinde, sağlık uzmanları oluşabilecek ciddi göz hasarı risklerini erken teşhis edebilecekler. Standart bir oftalmoloji kiti yaklaşık olarak 100.000£ değerinde iken, kendi kamerası ve işlemci gücüyle çalışabilen mobil kitin yaklaşık maliyeti 300£ kadardır ve neredeyse aynı kalitede sonuçlar alınabilmektedir.

Oluşturulan bu sistem Kenya’da şimdiden denendi ve uygulama aracılığıyla görme bozukluğu teşhis edilen hastalar erken tedavi görebildi.

Sağlık görevlileri mobil cihaz ve sağlık kiti sayesinde, hastaya ekran üzerinde küçük harfler göstererek görüş değerlendirmesi yapabiliyor. Aynı şekilde akıllı telefonun kamera işlevi sayesinde, gözün lens kısmını inceleyerek katarakt belirlemesi yapılabilmektedir. Bu görüntüler ve veriler daha sonra hastanelere gönderiliyor ve verilerle birlikte gelen GPS bilgileri sayesinde hastanın lokasyonu belirlenerek daha sonra tedavi görmesi sağlanabiliyor.

Küçük bir köyde yaşayan Mirriam Waithara yıllar boyunca görme problemi yaşamış biriydi fakat bir sağlık uzmanının uygulama sayesinde rahatsızlığını teşhis ve tedavi edebilmesi aracılığıyla artık görme problemi yaşamıyor ve bu süreç oldukça kısa bir zaman içinde tamamlanıyor.

 

Submit a Comment