Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Tüberküloz Tedavisinde Akıllı Telefonlardan Yararlanılacak

Tüberküloz Tedavisinde Akıllı Telefonlardan Yararlanılacak
Seçil Uygungil

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre dünyada tüberküloz hastalarına her yıl yaklaşık 9 milyon insan katılıyor. Tüberküloz hastaların, her yıl ortalama 1,5 milyonu ise hayatını kaybetmektedir. Tedavisi olmasına karşın bazı gelişmiş ülkelerde de yaygın olması şaşırtıcıdır. Örneğin; Amerika’da her yıl yaklaşık 10.000 kişiye tüberküloz bulaşmaktadır ve bu oran Hindistan gibi az gelişmiş ülkelere göre daha fazladır. Ancak Amerika’da geliştirilen yeni bir yöntem belki de tüberküloz tedavisine güçlü bir alternatif sunabilir.

Kaliforniya Üniversitesi San Diego Tıp Okulu araştırmacıları, tüberküloz hastalarının tedavi süresince ilaç alımını aksatmamaları için Video Directly Observed Therapy (VDOT) denilen bir izleme sistemi geliştirdi. Sağlık birimlerinin geliştirilen uygulamayı kullanarak, mümkün olduğunca hastaların videolarını izleyip ilaçlarını doğru dozda aldıklarını kontrol etmeleri isteniyor. Böylelikle hastalar ilaçlarını vaktinde almayı ihmal etmeyip tedaviyi zamanında bitirebiliyor. Ayrıca tedavi uzamadığı için hastaların tedavi masrafları da düşmüş oluyor.

VDOT projesinin lideri Dr. Richard Garfein, hastaların uygulamaya olumlu cevap verdiklerini ve ilaç tüketimlerinde daha dikkatli olmaya başladıklarını belirtti.

Comments

 1. Murat Erman

  Yazılarınızı takip ediyorum çok faydalı bilgiler var verdiğiniz bilgiler gerçekten altın değerinde ayrıca sitenizi yenilemissiniz çok başarılı olmuş verdiğiniz hizmeti çok takdir ediyorum
  Iyi çalışmalar

  • Seçil Uygungil

   Merhaba Murat Bey,
   Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederiz.

Submit a Comment