Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Inspire Projesiyle Astım Hastası Çocuklar Okuldan Kopmayacak

Inspire Projesiyle Astım Hastası Çocuklar Okuldan Kopmayacak
Kubilay Han Uluerim

Astım hastası çocukların okula gidemeyip ders kaçırmalarına engel olmak maksadıyla yürütülen bir projeye okul yönetimleri ve aileler davet ediliyor.

Brighton and Sussex Medical School’daki (BSMS) araştırmacılar, astım nedeniyle okula gelemeyip dersleri kaçıran öğrencilerin devamsızlıklarını bir mobil uygulama vasıtasıyla takip etmek ve kişiselleştirilmiş tedaviler üretmek için yürütülen Inspire projesi altında Brighton & Hove şehir meclisi ile birleştiler.

NHS’in yaptığı açıklamaya göre; Birleşik Krallık’taki her sınıfta ortalama üç çocukta astım hastalığı gözüküyor. Bu veriler diğer milletler ile karşılaştırıldığında dünyada astım hastası oranlarının en yüksek olduğu ülkenin Birleşik Krallık olduğu görülüyor. Her yıl, beş çocuktan birinin ağır astım veya astım benzeri hastalıklar nedeniyle okul derslerini kaçırdığı da göze alındığında durumun ne kadar vahim olduğu görülüyor.

screen1136x1136

 “Çocukların sağlığı ve okul devamlılığının bağlantılı olduğu belgelerle kanıtlıdır. Bu çocuklar sadece hak ettikleri hayatı yaşamaktan geri kalmıyor; eğitimleri ve gelecekteki kariyerleri de bundan etkileniyor. Hastalıkla daha etkili mücadeleyle devamsızlığın azaltılması, okulların, ailelerin ve NHS’in fikir birliğiyle desteklediği bir konu.” 

                                         -BSMS pediarti kürsüsü proje BSMS lideri Prof. Somnath Mukhopadhyay

                                        

Proje çatısında altında geliştirilen Studybugs uygulaması sayesinde ebeveynler okul yönetimiyle iletişime geçebiliyor; rahatsızlığın astım mı yoksa nefes darlığı ve hırıltı gibi nedenlerden mi kaynaklandığı detayı verilebiliyor. Her çocuğun farklı şekillerde astım ve alerji krizi geliştirdiğini belirten yetkililer, krizden önce olan biteni Studybugs ile inceleyerek her çocuk için kişiselleştirilmiş çözümler üretmeyi umuyorlar.

Submit a Comment