Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastaların Dijital Sağlığa Olan Talebi Artıyor

Hastaların Dijital Sağlığa Olan Talebi Artıyor
Buğrahan Ceylan

Dijital teknoloji ve servisler, hastaların da alışkanlıklarını ve bilgiye erişim yollarını değiştirdi. Günümüzde hastaların çoğu sağlık bilgisine internet üzerinden hızlıca ulaşabilmektedir. Üstelik bazı durumlarda doktorlarına danışmadan önce rahatsızlıklarını internette aratmaktadır. Sağlık durumlarını kendi kendine belirlemeyi sakıncalı bulan hastalar ise bu kez dijital ortamda bulunan sağlık uzmanlarına danışıyorlar.

Accenture, hastaların dijital ortamdaki bu davranış çeşitliliklerini anlayabilmek amacıyla 9 farklı ülkeyi kapsayan bir araştırma yaptı.Çıkan 3 sonuç özellikle ilaç firmalarını yakından ilgilendiriyor:

  • Hastalar hızlıca dijital dünyaya geçiş yapıyor: Dijital teknoloji hastaların yalnızca alışkanlıklarını değiştirmedi aynı zamanda sağlık kuruluş ve profesyonellerinden olan beklentilerini de değiştirdi. Örneğin; A.B.D.’de tüketicilerin %41’i sırf elektronik sağlık kayıtlarına erişebilmek ve işlemleri hızlandırabilmek için doktorlarını değiştirmeye meyilli çıkmıştır.
  • Hastalar için elektronik reçeteler çok önemli: A.B.D.’li sağlık tüketicilerinin %76’sı reçetelerin elektronik ortamda düzenlenmesini istiyor.
  • Hastalar kendi sağlık kontrollerinde kontrolü ele almak istiyorlar: Hastaların neredeyse %37’si kendi sağlık kontrol geçmişlerini aktif olarak takip etmektedir. %34’ü uygulayacakları diyetleri sağlık uzmanlarıyla beraber oluşturup dijital ortamda takibini yaparken %33’ü de an basınç takiplerini yapmaktadır. Bu bilgiler, ilaç firmalarının yeni uygulamalar çıkarmasını ve kendi marka değerlerini artırmalarını sağlayabilir.

Dijital pazarlama kesinlikle göründüğü kadar kolay bir kanal değildir. Fakat sağlık sektöründe, hastaların ihtiyaçları sebebiyle çok fazla potansiyel bulunmaktadır. Özellikle ilaç firmalarının ise bu araştırmaların üzerine düşerek hasta ihtiyaçlarına yönelik çok daha fazla dijital hizmet sunabileceği aşikar.

Submit a Comment