Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

IBM Watson Sağlık Endüstrisinde Çok Daha Etkili Olacak

IBM Watson Sağlık Endüstrisinde Çok Daha Etkili Olacak
Buğrahan Ceylan

Yapay zekanın gelişme potansiyelini ve sağlık endüstrisine yapabileceği katkıları görebilmek için biraz geriye bakmak yeterli olacaktır. İlk olarak 1997′de IBM’in Deep Blue projesi ile geliştirilen yapay zeka, satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenmiş ve herkesi kendine hayran bırakmıştı. Daha sonra ise, 2011′de yine IBM’in Watson adındaki süper bilgisayarı, Riziko isimli yarışmada, en uzun süre şampiyon serisini elinde tutan Ken Jennings’i yenmeyi başardı ve ilk oyununda 1 milyon dolar kazandı. İnsanın makineye karşı verdiği ilk yarış olarak da kabul edilmektedir bu olay. Watson, mükemmel teknoloji mimarisiyle milisaniyeler içinde gerekli olan bilgiye ulaşarak doğru cevabı verebilmektedir.

Peki böyle bir teknoloji sağlık endüstrisinde ne işe yarayabilir? Çoğu sağlık uzmanı gelişmeleri takip edebilmek için güncel makaleleri ve haberleri takip etmeye çalışır. Bu süre bir ay içinde yaklaşık 15 saatlik makale okuma süresi kadardır yani yaklaşık olarak iki ya da üç farklı makale. Watson ise aynı süre içinde, tam 4.000 farklı makaleyi inceleyerek edindiği bilgileri farklı klinik senaryolara uygun algoritmalar yaratmak üzere kullanabilmektedir. En sonunda ise kesin ve güvenilir sonucu verebilmektedir.

IBM’in süper bilgisayarı Watson’ı geliştiren ekip bu kez sağlık endüstrisinde daha etkin olabilmek amacıyla Welltok isimli bir girişime ortak oldu. Bu ortak girişimciliğin arkasındaki fikir ise şu; sağlık endüstrisinin sosyal medya gibi etkileşim araçları aracılığıyla edinilen bilgilerin analiz edilmesi.

Elde edilen bu veriler, Watson’ın gelişebilen yapay zekasıyla birlikte analiz edilerek sağlık yönetiminde kullanılması amaçlanmaktadır. Eğer program başarıya ulaşırsa, oluşturulan sağlık platformu ve IBM Watson’ın gücüyle kitle vücut endeksinin düşürülmesi gibi sağlık konularında çözüm üretilmeye çalışılacak.

 

Submit a Comment