Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastalarla İletişim Kurmanın 5 Etkin Dijital Yolu

Hastalarla İletişim Kurmanın 5 Etkin Dijital Yolu
Buğrahan Ceylan

Sağlık uzmanları açısından hastalarla doğru ve etkin bir iletişim kurabilmek oldukça önemli. Eğer bu iletişim şekli uygun araçlar ve yöntemlerle kullanılabilirse hastaların memnuniyeti dolayısıyla da doktorların bilinirliği artacaktır. Hem sağlık uzmanları hem de kurumlar bu gelişmenin farkında olduğundan dolayı günümüzde hastalara çeşitli imkânlar sunmaktadır. Sosyal medyanın sağladığı iletişim yolları ve sağlık hizmetleri için açılan web sitelerde bulunan “sağlık uzmanları ile sohbet” seçeneği başarılı örneklerden sayılabilir.

Pek çok hasta doktorlarıyla yaptıkları yüz yüze görüşmelerde merak ettikleri her soruyu soramamaktadır. En önde gelen sebep ise; çok soru sorarak bilgisiz görünmek istememeleridir. Hem hastaların sorularını cevaplayabilmek hem de sağlık profesyonellerinin başarılarını artırmak için en iyi araçlar günümüzde dijital olanlardır. Doğru ve etkin dijital iletişim kurabilmek için kullanılabilecek araçlara birkaç örnek ise şu şekilde sıralanabilir:

Çevrimiçi Sohbet

İnternet üzerinden uzmanlarla yapılan görüşmeler günden güne daha popüler olmaktadır. Ayrıca çoğu hasta bu konuda kendilerini rahat hissettiklerini belirtmiştir. Bugün pek çok sağlık hizmetleri sağlayıcısı, web sitelerine doktorların hastalarla çevrimiçi görüşebileceği ara yüzler eklemektedir. Sağlık uzmanının hastasına vereceği belli zaman aralıkları, görüşmelerin zaman kontrolü konusunda da yardımcı olacaktır. Hatta bu konuşmalara, farklı uzmanlıklardan doktorlar da dâhil edilerek grup olarak tartışmalar yaratılabilir. Ya da haftanın belli günleri belli konulara ayrılarak planlama sağlanabilir. Örneğin; Cuma günlerinin yalnızca kadın hastalıklarına ayrılması gibi.

Facebook Grupları

Web sitelere eklenen çevrimiçi iletişim kanalları haricinde sosyal medya, özellikle Facebook hastalarla iletişim konusunda ilk sıralarda gelmektedir. Bunun sebebi ise; uzmanların belli bir konu ile alakalı, kamuya açık olmaya özel-kapalı gruplar kurarak hastalarıyla iletişime geçebilme şanslarıdır. Yalnızca grup üyeleri tarafından ya da istenirse özel mesaj yoluyla yalnızca doktorların görebileceği şekilde mesajlar yollanabilir. Bu sayede kişisel sayılan sağlık problemleri de hastayı zora sokmadan halledilebilir. Tabii ki böyle bir yöntemi kullanabilmek için sosyal medyanın sağlıkta kullanım şartlarını bilmekte fayda bulunmaktadır.

Görüntülü Konuşmalar

Bazı rahatsızlıklar ile ilgili yapılan konuşmalarda görsel ögeler gerekli olabilir. Bu sebeple Facebook ya da daha güvenli kabul edilen araçlar ile hastaların uzmanlar ile görüşebilmesi mümkün. Örneğin deri üzerinde oluşan yanık ya da benzeri durumların uzmanlara gösterilebilmesi için bu tür yollara başvurulabilir.

Skype ve PayPal Kullanımı

Dijital ortamda yapılan her muayenenin ücretsiz olma gibi bir durumu yok. Bazı durumlarda hastalar alanında uzman kişilerin bulunduğu bölgelere erişmekte zorlanabilir. Bu tür durumlarda uzmanlar Skype ya da benzeri araçlar yapılabilecek olan görüşmelerde ücret talep edebilir. Bu iletişim şekli aslında biraz riskli çünkü yanlış kullanıma oldukça açık bir yol. Kural ve düzenlemelere uyulması için bazı profesyonel e-hasta platformları kendi güvenlik sistemleri aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmektedir.

Submit a Comment