Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Teletıp 2018 Yılına Kadar En Yaygın Sistemlerden Biri Olacak

Teletıp 2018 Yılına Kadar En Yaygın Sistemlerden Biri Olacak
Buğrahan Ceylan

2013 yılının sonlarında tahmin edilmek üzere dünyada yaklaşık 350.000 hasta teletıp imkânlarından faydalanmaktadır. Bu sayının 2018 yılına kadar 7 milyonun üzerine çıkması bekleniyor. Teletıp imkânlarının sunduğu potansiyeller ortaya çıktıkça, uzmanlar kullanım oranlarının katlanarak artacağını öngörüyorlar. Bu artışın en büyük sebeplerinden bir tanesinin de mobil sağlık teknolojilerinin yaygınlaşması ve buna bağlı olarak giyilebilir teknolojilerin piyasada artması gösteriliyor.

Teletıp, teknolojinin çeşitli imkânlarını kullanarak sağlık uzmanlarının uzaktan hasta kontrolü ve tanı yapmasına olanak veren sistemler olarak tanımlanabilir. Şimdiye kadar pek çok kullanım alanı olan teletıp gelişen teknoloji ile çok daha geniş alanlarda kullanılmaya başlandı. Özellikle, Microsoft’un geliştirdiği Kinect teknolojisi bu alanda oldukça pratik çözümler sundu. Kinect, oyun deneyimini bir adım öteye taşımak için pek çok hareket algılayıcı sensörle donatılmış yenilikçi bir cihaz. Bu cihazın özellikleri kullanılarak, kişinin depresyonda olup olmadığını ya da felçli hastaların tedavisinde kullanılmasına kadar pek çok gelişme yaşandı.  Microsoft Kinect’in teletıp alanındaki kullanımı ile ilgili yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

teletıp_gorsel

Medikal cihazları inceleyen bir uzman olan Roeen Roashan: “Yaşlanan nüfus arttıkça ve kronik hastalıklar yaygınlaştıkça sağlık hizmetleri de ortaya yeni ürün ve stratejiler çıkarmak durumundadır. Teletıp bu konudaki en uygun ve pratik çözümlerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır.”

Tabii bu tür teknolojilerin kullanılabilmesi, düzenleyici kurumların çıkaracağı onay yasalarıyla direkt alakalıdır. Bu düzenleme ve onay işlemlerinin yavaş ilerlemesi ise maliyeti az ve pratik uygulamaların gelişmesini yaygınlaşmasını olumsuz yönde etkilemektedir. Buna rağmen sağlık hizmetleri günümüzün problemleriyle başa çıkabilmek için yeni teknolojileri üretmeye devam etmektedir. Öbür taraftan doktorlar gün geçtikçe teknolojiye çok daha aşina olmakta ve etkin anlamda kullanmaya başlamaktadır. Zamanla bu tür teknolojilerin yaygınlaşması bu sebeple hızlanabilir.

Teletıp ile ilgili gelişmeleri okumak için ayrıca buraya bakabilirsiniz.

Submit a Comment