Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Sağlıkta Uygulamalar, Etkileşimler ve Dijital Savaşlar: Apple, Google’a Karşı

Sağlıkta Uygulamalar, Etkileşimler ve Dijital Savaşlar: Apple, Google’a Karşı
Alperen Sözen

Sağlık alanında dijitalin öneminin her geçen gün artmasıyla, pazarlamacılar da bu mecraya daha çok yatırım yapmaya başlıyor. Yapılan yatırımların büyük kısmı, trafik getirmek için etkileşimin arttırılmasına kullanılıyor. Bu da yeni uygulamaların Google Play Store ve Apple iTunes  gibi mecralarda türemelerine yol açıyor.

Bilindiği gibi akıllı telefon pazarında işletim sistemleri olarak Apple’ın iOS’u ve Google’ın Android’i ezici üstünlüğe sahip. İki marka arasındaki bu rekabet sağlık alanında da kendini gösteriyor. Doktorların büyük bir kısmı Apple cihazlarına (iPad, iPhone) sempati ile yaklaşsa da, yeni savaş alanı giyilebilir teknoloji alanında çok daha çetin geçecek gibi.

Bu alanda Apple’ın çok beklenen saati iWatch’u görüyoruz. Bu saat, akıllı cihazlarla uyumlu bir halde çalışıyor ve tıpkı bir akıllı telefonun ya da tabletlerin yaptığı gibi, sağlık durumu takibi, aktivite takibi ve ölçümü yapabiliyor. Cihaz aynı zamanda adım sayıcı bir arayüzle geliyor ve sağlıkla ilgili verileri (kalp ritmi vb.)  kaydedip merkezi bir cihaza yollayabiliyor.

Apple bununla yetinmeyip gelecek için yatırımlarına devam ediyor. Mobil teknoloji ve giyilebilir teknoloji alanlarında öncü bilim adamlarını ve profesyonelleri bünyesine katarak iWatch’un gelişmesine katkıda bulunmaya çalışıyor.

iwatch

Tabii ki rekabetin çok kızgın olduğu bir zaman diliminde Google’ın boş kalması beklenemez. Daha önceki yazılarımızdan Google Glass’ın ameliyatları canlı yayınlamak için kullanılabileceğini biliyoruz. Google Glass sağ üst kısımda yer alan bir kamera, mikrofon ve sağlık uygulamalarını çalıştırabilecek bir işlemciyle geliyor. Gözlüğün en önemli faydaları, pratisyenlere acil serviste oradan oraya koşuşturmadan radyoloji ve labaratuvar sonuçlarını sunması ve ameliyathanede cerrahların ellerini operasyondan çekmeden istedikleri bilgiye ulaşmalarını sağlaması olarak görülüyor.

glass doctor

Google’ın araştırmaları durmak bilmiyor. En son haber gözyaşlarından glikoz seviyesini ölçmeye yarayan kontakt lenslerle ilgili. Yeni geliştirilen lensler küçük bir sensör kullanarak kablosuz yayın sayesinde glikoz seviyesini ölçebilecek. Bu da diyabet hastalarının her gün kan alma zorunluluğunun önüne geçecek. Google çalışanlarının proje için FDA ile görüştüğü de gelen haberler arasında. Lenslerin 2019’dan önce satışa sunulamayacağı söyleniyor. Gözlük uygulamalarının da yeterince hazır olmadığı için 2014’e kadar sağlık alanında kullanımının kısıtlı kalabileceği söyleniyor.

iWatch için 2013 sonu piyasaya çıkış tarihi olarak yayılmıştı. Ne var ki bu sadece bir dedikodu olarak kaldı. Görünüşe bakılırsa bu senenin sonunda iWatch’un piyasaya sürülmesi olası.

Diğer markalar giyilebilir teknoloji sektörüne çoktan adım atmışken bu iki devden hangisinin önce piyasaya gireceği hala merak konusu.

Submit a Comment