Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hastalığınızın Teşhisi İçin Harcama Alışkanlığınız Analiz Edilecek

Hastalığınızın Teşhisi İçin Harcama Alışkanlığınız Analiz Edilecek
Ceren Gülpınar

Hastaneler harcama alışkanlığınızı analiz ederek hastalığınızı tahmin etmeyi planlıyorlar.

Harcama alışkanlığınızla yakından ilgili olanlar yalnızca reklamlar değiller. Artık hastaneler ve sigorta şirketleri de yaptığınız harcamalarla ilgileniyorlar. Hastanelerden hemşire evlerine, bakım merkezlerine kadar pek çok tesisin sahipliğini yapan Carolinas HealthCare, hastalarının hareket dökümleri  ve harcama tutarlarıyla ilgili tüm bilgileri toplayıp, medikal hastalıklar konusunda araştırma yapmaya karar verdi.sg_saglik-para

Harcama ve hastalıkla ilgili ilişkilendirme ise şu şekilde: Araba kredileri gibi harcama tutarlarını da içinde barındıran her tür veri için hastalara risk skoru veriliyor. Daha sonra bu skorlar doktorlara teslim ediliyor. Carolinas HealthCare‘in hedefi bu verileri 2 yıl boyunca düzenli olarak toplamak. Hangi hasta ne satın alıyor gibi sonuçlara varmak için tüm detaylar doktora iletilecek. Tüm verilerin iletilebilmesi için veri sağlayıcılarla bu konu yeniden tartışılacak olsa da, kişinin spor aktivitelerinden, ne sıklıkla sigara aldığına dair tüm veriler skorlara dönüştürülmek üzere toplanacak.

Hem  sigorta şirketleri hem hastaneler tüketici verilerini, harcamaların maliyetlerini azaltmak için inceleyecekler. Sigorta şirketlerine Obamacare tarafından önceden verilmiş olan sağlık koşulları gereğince, şirketlere uzun süreli primi artırma ya da inkar etme izni verildiğinde, şirketler tedbir olarak paralarını, verilere dayanan koşulları önlemek için tasarrufa yönlendirecekler. Ayrıca hastaneler tüm bunların yanında hastaların düzenli kontrollerini yaptırmak yerine ne sıklıkla acil durumlar için hastaneyi ziyaret ettiklerini inceleyecekler ve hastaların acil ziyaretlerini azaltmaları için her türlü tedbiri alacaklar.

Submit a Comment