Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Hekimlerin Sosyal Medya Yaklaşımı

Hekimlerin Sosyal Medya Yaklaşımı
Ceren Gülpınar

Sosyal medya, doktorlar için yalnızca uzmanlık alanlarındaki uygulamalarını genişletmeye yarayan bir araç değil; aynı zamanda, hastalarının bu gelişmelerden rahatlıkla haberdar olmasını sağlayacak önemli bir yol. Bu nedenle günümüzün doktorları sosyal medyadan daha çok yararlanıyorlar.

Doktorlar, meşgul oldukları ve ilgilendikleri çeşitli alanlarda (hastalar, potansiyel hastalar, diğer doktorların uygulama alanları, sağlık düşünce liderleri vb…)  doğan fırsatları sosyal medya kullanımıyla artık daha hızlı fark edebiliyorlar. MedData Group tarafından yapılan bir araştırmaya göre, doktorların %60’ı iş amaçlı olarak sosyal medyayı kullanıyor. İşte hekimlerin sosyal medya kullanım amaçlarını gösteren araştırma grafiği:

Top Reasons

Özellikle söylemek gerekirse; %50’inin üzerinde orana sahip doktorlar;  meslektaşlarıyla etkili iletişim kurabilmek, sağlık sektörü pazarlama uygulamalarını takip etmek ve hastalara yönelik lider sağlık düşünceleri sunmak için, sosyal medyayı bir araç olarak kullanıyorlar.

sosyal medya ve sağlık

Toplum içindeki demografik  eğilimlere bakarak sosyal medyaya katılan hekim sayısında artış olacağını söylemek mümkün. ZocDoc tarafından 2013 yılında gerçekleştirilen bir araştırmaya göre, 26-55 yaş aralığındaki doktorların %87’si şu an aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Bu da demek oluyor ki; doktorların sosyal medya faaliyetleri de zamanla artacak. Sosyal medya katılımları da kısa bir süre sonra ortalama değerin üstüne çıkacak. Ancak, bu artışı hızlandırmak için devam etmesi gereken iki önemli trend var:

1- Söz konusu olan hasta doktor ilişkileri ve mevcut  hasta bakım modellerinin değiştirilmesinde sosyal medyanın önemi ile ilgili gelişmeleri takip etmek, bu trendlerden ilkidir. Bu konuda hekimler tarafından yayınlanan pek çok içerik bulunmaktadır.

2- Yine hasta bakım konularında hekimler tarafından gerçekleştirilen pek çok tartışmaya da sosyal medya kanalları üzerinden ulaşabilirsiniz. Daha etkili ve daha iyi bir bakım sunabilmek için oluşturacağınız yeniliklerde, sosyal medya ve mobil teknolojinin kullanımı da bir diğer trend olarak karşımıza çıkmaktadır.

sosyal medya

Sonuç olarak, sosyal medyanın en önemli faydalarından biri: Farklı kitlelere karşı eşitlik ilkesini baz alarak hareket etme yeteneğine sahip olmasıdır. Bilgiler birbirinden farklı küçük bölümlere sunulur ve iş birliği ile pek çok kitleye ulaştırılmış olur. Kayda değer, anlamlı bir değişimin gerçekleşmesi için, sosyal medyanın; hekimler, hastalar ve sağlık hizmetleri tarafından ortak kullanımının sağlanması gerekmektedir.

Pek çok hastanın sosyal medyayı aktif olarak kullandığını zaten biliyoruz ve şimdi doktorlar da önemli liderlik konuşmalarını kitlelere iletmek için sosyal medya ağlarını tercih ediyorlar; hasta bakımlarında sürekliliğin sağlanması için eylem planlarını devam ettiriyorlar.

Submit a Comment