Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Scroll to top

Top

Facebook Hindistan’da Kan Bağışını Kolaylaştırıyor

Facebook Hindistan’da Kan Bağışını Kolaylaştırıyor
Derya Öztürk

Facebook Hindistan’da gerçekleştireceği yeni projesinde; donörlerin, hastaların ve hastanelerin birbirleriyle bağlantı kurabilmesini sağlayacak. Hindistan’daki Facebook kullanıcıları, 1 Ekim’den itibaren kendilerini sosyal medya hesaplarında “kan bağışçısı” olarak kaydedebilecekler. Böylece kan bağışçıları, yakınlarındaki kan ihtiyaçlarını Facebook üzerinden görüntüleyebilecekler.

Hindistan’da ciddi boyutlarda yaşanan kan bağışı problemine Facebook el atıyor. Kan bağışına ihtiyaç duyanların seslerini çoğunlukla Facebook üzerinden duyurmaya çalıştığını fark eden şirket, yeni bir özellik eklemeye karar verdi. Ulusal Kan Bağışı Günü olan 1 Ekim’de devreye sokacağı yeni özellikle, hastalar ve kan bağışçıları birbirlerine Facebook üzerinden çok daha kolay ulaşabilecekler. Bu özellik kan bağışçılarına, yakınlarındaki kan talepleri konusunda bilgi verilmesi imkânı sunacak.

Facebook, News Feed’de kullanıcıların kendilerini “kan bağışçısı” olarak kaydedebileceklerine dair bir mesaj göstermeye başlayacak. Bilgiler kesinlikle özel olarak kalacak ancak kullanıcılar isterlerse bağışta bulunma durumlarını profillerinde paylaşabilecekler.

Bir kişi ya da bir klinik kana ihtiyaç duyduğunda; kanın gerekli olduğu yeri, iletişim bilgilerini, gerekli kan grubunu ve hastayla hakkında bilgi içeren bir yazıyı içeren özel bir post oluşturabilecekler. Bu talep gönderildiğinde, kan bağışlamak isteyenler içinden yakında yer alan kişilere bir Facebook bildirisi gönderilecek. Messenger, WhatsApp veya bir çağrı ile yanıt verme seçeneği sunulacak. Bağışçıların bilgileri, kan almaya ihtiyacı olan kişiye açıklamayı seçmedikçe özel tutulacak.

Kaynak: The Verge

Submit a Comment